Odpowiedź

W mojej ocenie umowa pożyczki udzielona przez gminę na rzecz stowarzyszenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem PCC.
Szczegóły w uzasadnieniu.

Uzasadnienie

Co do zasady przyjmuje się, iż czynność polegająca na udzieleniu pożyczki oprocentowanej przez podmiot będący podatnikiem podatku od towarów i usług stanowi usługę w rozumieniu art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. , jednocześnie czynność ta (pożyczka odsetki) podlegają zwolnieniu od tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 u.p.t.u. "(...) z treści wniosku wynika, że udzielane przez Spółkę, będącą podatnikiem podatku od towarów i usług, pożyczki pieniężne są oprocentowane i pożyczkobiorca ma obowiązek ich zwrotu w ustalonym umową terminie wraz z wynagrodzeniem Spółki. Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że udzielanie przez Spółkę oprocentowanych pożyczek stanowi odpłatne świadczenie usług, a zatem podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. (...) przy czym korzysta ze zwolnienia od podatku, w myśl art. 43 ust. 1 pkt 38 u.p.t.u. " interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 7 lutego 2011 r., sygnatura:IPPP3/443-1133/10-2/KB (patrz także: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 kwietnia 2011 r., sygnatura ILPP4/443-93/11-4/JKa).

W konsekwencji powyższego zastosowanie znajdzie przepis art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) - dalej u.p.c.c., zgodnie z którym podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
b) zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Jak wskazuje powyższy przepis, w przypadku gdy pożyczka będzie podlegała przepisom u.p.t.u. i jednocześnie będzie od tego podatku zwolniona, to nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkowi od czynności cywilno prawnych. "(...) skoro umowa pożyczki będzie objęta zakresem ustawy o podatku od towarów i usług, ale będzie korzystała ze zwolnienia z tego podatku, powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych." - interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 23 lutego 2011 r., sygnatura: IPPB2/436-452/10-6/MZ.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)