Pytanie pochodzi z publikacji Prawo Ochrony Środowiska: Gmina zwróciła się z wnioskiem o wydanie zezwolenia na usunięcie 2 szt. drzew gatunku żywotnik zachodni o obwodach pni: 68 cm i 42+53+20+20 cm. Przedmiotowe drzewa rosną na cmentarzu komunalnym. Przyczyna usunięcia - brak odpowiedniego miejsca do wzrostu, powodują niszczenie nagrobków; drzewa w dobrym stanie zdrowotnym. Drzewa usuwane w celu przywrócenia gruntu do użytkowania zgodnego z przeznaczeniem. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka posiada symbol ZC, tj. teren cmentarzy, a zgodnie z ewidencją gruntów działka w całości zaliczona do użytku Bi, tj. tereny zabudowy inne. Czy zasadne jest zwolnienie gminy z opłat za usunięcie ww. drzew zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt 7 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody - dalej u.o.p.? 

Odpowiedź:
W omawianym stanie faktycznym zasadne jest zwolnienie gminy z opłat za usunięcie ww. drzew zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt 7 u.o.p.

Uzasadnienie:
Skoro w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego teren jest wpisany jako teren cmentarzy, albo gdy w związku z budową cmentarza została wydana decyzja o warunkach zabudowy, to można skorzystać z uregulować zawartych w art. 86 ust. 1 pkt 7 u.o.p. i zwolnić z opłaty za usunięcie drzew, o których mowa w pytaniu, zachowana jest również grubość pni określona w tym przepisie.

Również zasadnym jest zwolnienie z opłat na podstawie art. 86 ust. 1 pkt 4 u.o.p., jeżeli przedmiotowe drzewa zagrażają bezpieczeństwu obiektów cmentarza (nagrobków). 

Autor: Anna Hejnar-Zawisza

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami