Pytanie:
Czy gmina obligatoryjnie zobowiązana jest do utworzenia oddziału integracyjnego w przedszkolu?
Jeśli na terenie gminy są dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z zaleceniem kształcenia dziecka w przedszkolu integracyjnym?
Odpowiedź:
Gmina jest zobowiązana do tworzenia i prowadzenia publicznych przedszkoli, w tym z oddziałami integracyjnymi.
Uzasadnienie:
Kształcenie dzieci niepełnosprawnych, wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy w przedszkolach z oddziałami integracyjnymi, określają przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Zapisy rozporządzenia podkreślają, że są one organizowane na każdym etapie edukacyjnym, w integracji z pełnosprawnymi rówieśnikami, w środowisku najbliższym ich miejsca zamieszkania.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół liczba dzieci w oddziale przedszkola integracyjnego oraz w oddziale integracyjnym w przedszkolu ogólnodostępnym powinna wynosić od 15 do 20, w tym od 3 do 5 dzieci niepełnosprawnych.
Rodzice lub prawni opiekunowie dziecka, które otrzymało orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, zgodnie z § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 września 2008 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych - dalej r.o.p.p.p., zwracają się z wnioskiem do jednostek samorządu terytorialnego, które zapewniają dziecku formę kształcenia zalecaną w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego zgodnie z § 18 r.o.p.p.p. w sprawie orzeczeń i opinii.
Gmina jest zobowiązana do zakładania i prowadzenia publicznych przedszkoli integracyjnych lub z oddziałami integracyjnymi. Obowiązkowa specyfika zadań własnych gminy, czyli prowadzenie przedszkoli, powoduje, że gmina nie może zrezygnować z wypełniania tego zadania. Potwierdzają to zapisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty gwarantujące, iż zakładanie i prowadzenie publicznych przedszkoli, w tym z oddziałami integracyjnymi, należy do zadań własnych gmin.
Ustawa o systemie oświaty określa, że środki finansowe niezbędne na realizację zadań oświatowych, a takim zadaniem jest zapewnienie kształcenia, wychowania i opieki w przedszkolach z oddziałami integracyjnymi, zagwarantowane są w dochodach gmin.
Potwierdza to wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 2 czerwca 2004 r., ACa 1505/03, Wokanda 2005, nr 12, poz. 40 - prowadzenie przedszkoli jest obowiązkowym zadaniem własnym gminy i nie ma przepisu, z którego wynikałoby, ze państwo (resort edukacji i finansów) gwarantuje środki na pokrycie wszystkich wydatków na realizację zadań oświatowych gminy.
Gmina musi prowadzić przedszkole z oddziałami integracyjnymi
Gmina jest zobowiązana do zakładania i prowadzenia publicznych przedszkoli integracyjnych lub z oddziałami integracyjnymi. Obowiązkowa specyfika zadań własnych gminy, czyli prowadzenie przedszkoli, powoduje, że gmina nie może zrezygnować z wypełniania tego zadania.