Czy należy upoważnić radę pedagogiczną zespołu do wprowadzenia odpowiednich zmian w istniejącym statucie zespołu uwzględniającym nowe szkoły?

Odpowiedź

Gmina, zakładając nowe szkoły (liceum ogólnokształcące i technikum), które mają wejść w skład istniejącego już zespołu szkół, jest zobowiązana nadać tym szkołom pierwsze statuty. Nie może upoważnić w tym przedmiocie rady pedagogicznej istniejącego już zespołu szkół, ani innego organu.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 58 ust. 6 ustawy o systemie oświaty – dalej u.s.o. , organ zakładający szkołę lub placówkę podpisuje jej akt założycielski oraz nadaje jej pierwszy statut. Przy czym, w myśl art. 5c pkt 1 u.s.o. , w przypadku szkół lub placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego zadania te wykonuje odpowiednio rada gminy, rada powiatu, sejmik województwa.

Wynikający z art. 58 ust. 6 u.s.o. obowiązek nadania szkole lub placówce pierwszego statutu ma charakter obligatoryjny, bowiem u.s.o. nie przewiduje możliwości odstąpienia przez organ zakładający szkołę lub placówkę od tej czynności. Organ zakładający szkołę lub placówkę nie może również upoważnić innego podmiotu do dokonania tej czynności. Możliwość upoważnienia musiałaby wynikać z delegacji zawartej w u.s.o. lub przyjętym na jej podstawie rozporządzeniu, której to delegacji u.s.o. , ani przyjęte na jej podstawie rozporządzenia nie zawierają.

Należy również wskazać, że zmiany pierwszego statutu, jego uchylenie oraz przyjmowanie kolejnych statutów szkoły mieszczą się w kompetencjach rady szkoły, co wynika z art. 50 ust. 2 pkt 1 u.s.o. , który stanowi, że rada szkoły uchwala statut szkoły. Natomiast w szkołach, w których rada nie została powołana, do wykonywania tych czynności, (a także innych zadań rady) upoważniona jest rada pedagogiczna na mocy art. 52 ust. 1 u.s.o.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)