Pytanie:
Czy gmina może sfinansować zakup oświetlenia drogi wojewódzkiej?

Odpowiedź:
Moim zdaniem gmina może sfinansować koszty związane z zakupem oświetlenia drogi wojewódzkiej z zastrzeżeniem, iż decyzja o wydatkowaniu środków poprzedzona zostanie stosowną uchwałą Rady Gminy i zadanie to zostanie przejęte przez gminę w drodze umowy lub porozumienia w trybie art. 216 ust. 1 i 2 pkt 3 lub 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych - dalej u.f.p.

Uzasadnienie:
W myśl art. 216 ust. 2 u.f.p., jednostka samorządu terytorialnego przeznacza wydatki na realizację zadań określonych w odrębnych przepisach, a w szczególności na:
- zadania własne jednostek samorządu terytorialnego,
- zadania z zakresu administracji rządowej i inne zadania zlecone jednostkom samorządu terytorialnego ustawami,
- zadania przejęte przez jednostki samorządu terytorialnego do realizacji w drodze umowy lub porozumienia,
- zadania realizowane wspólnie z innymi jednostkami samorządu terytorialnego,
- pomoc rzeczową lub finansową dla innych jednostek samorządu terytorialnego, określoną przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego odrębną uchwałą.

Zadania własne gminy określa ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym - dalej u.s.g. Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów (art. 6 ust. 1 u.s.g.)

Zgodnie z art. 44 u.f.p., wydatki publiczne mogą być ponoszone na cele i w wysokości ustalonych w ustawie budżetowej, uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego i w planie finansowym jednostki sektora finansów publicznych. Jednostki sektora finansów publicznych dokonują wydatków zgodnie z przepisami dotyczącymi poszczególnych rodzajów wydatków.

Ponadto wydatki publiczne powinny być dokonywane:
1) w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad: uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów oraz optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów,
2) w sposób umożliwiający terminową realizację zadań,
3) w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań. 

Vademecum Głównego Księgowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami