Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował, że resort wniesie poprawki, żeby gminę Lubowidz włączyć do rozporządzenia w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta.

Anektowanie wsi przez metropolie

Edward Trojanowski sekretarz Związku Gmin Wiejskich RP przedstawił uwagi do rozstrzygnięć, które dotyczą wsi położonych wokół miast. - My nazywamy to anektowaniem wsi przez metropolie, nie tak powinno załatwiać się sprawy współpracy między takimi jednostkami - powiedział. Jak dodał, od lat związek obserwuje włączanie takich miejscowości w tereny miast, co w większości odbywa się przy sprzeciwie mieszkańców tych miejscowości.
 

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza


Podkreślił, że często są to miejscowości o dużych tradycjach historycznych, których mieszkańcy są zintegrowani, a włączenie ich do miasta powoduje, że stają się anonimowi. - Jeśli mieszkańcy byliby za tym, żeby włączyć teren gminy do miasta, to miasto może się z gminą porozumieć – powiedział.

Jego zdaniem miasta najczęściej zabierają najbardziej atrakcyjne tereny i najbardziej dochodową część gminy. - Gmina zostaje z uszczuplonymi podatkami, nie w ten sposób powinno „załatwiać się” rozwój metropolii – podkreślił.

Dla miast to rozwój

Według Andrzeja Porawskiego, sekretarza Komisji Wspólnej i dyrektora Biura Związku Miast Polskich, w przypadku gmin miejsko-wiejskich, które są paradoksem w polskim systemie prawnym, rozszerzanie się miast nie powoduje protestów. Pojawiają się one wtedy, kiedy anektuje się gminy obwarzankowe.

ZMP zgłosił dwie uwagi do projektu rozporządzenia. Według związku Lubowidz powinien otrzymać prawa miejskie, co już zostało wzięte pod uwagę. – Lubowidz kiedyś utracił prawa miejskie, więc jest to powrót do historycznego rozwiązania – podkreślił. ZMP prosiła o uwzględnienie wniosku gminy Kleczew, która chciała dokonać wymiany terytorialnej z gminą Kazimierz Biskupi.

Zdaniem dyrektora poszerzanie granic miast to naturalny proces, wszystkie miasta rozwijały się terytorialnie i od wieków następuje aneksja wsi przez miasta. – My to nazywamy rozwojem miast – podkreślił.

Początkowo w projekcie rozporządzenia resort odmówił dwóm prośbom o nadanie statusu miasta, m.in. była to miejscowość Lubowidz na Mazowszu.

Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz Bogdan Dolnicki

Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz