Odpowiedź
Stosownie do art. 17 ustawy o systemie oświaty - dalej u.s.o. , na gminie ciąży obowiązek ustalenia sieci szkół podstawowych i gimnazjów w taki sposób, aby umożliwić wszystkim dzieciom spełnianie obowiązku szkolnego i aby droga dziecka z domu do szkoły, w obwodzie w której mieszka nie przekraczała odległości określonych w ust. 2 tego artykułu. Jeśli droga ta przekracza wskazane odległości, to na gminie ciąży wtedy obowiązek zapewnienia dziecku bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu lub zwrot kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej.
Należy przy tym podkreślić, że przepis ten dotyczy jedynie sytuacji, gdy uczeń uczęszcza do szkoły obwodowej. Jeśli dziecko (rodzice dziecka) zdecydują o wyborze innej szkoły niż obwodowa - gmina nie jest zobowiązana do ponoszenia kosztów transportu dziecka do szkoły.
Jeśli szkoła ucznia, będącego jednocześnie uczestnikiem OHP, nie jest jego szkołą obwodową, a droga do szkoły przekracza odległości określone w art. 17 ust. 2 u.s.o. – to gmina nie ma w takim przypadku obowiązku ponoszenia kosztów przejazdu.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
Gimnazjum prowadzone przy ochotniczych hufcach pracy obowiązują ogólne zasady zwrotu kosztów przejazdu uczniów
Czy gmina ma obowiązek zwrotu kosztów przejazdu uczniów do gimnazjów prowadzonych przy ochotniczych hufcach pracy?