To już dziewiąta edycja konkursu, którego inicjatorem i organizatorem od 2003 r. jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Kapitule przewodniczy prof. Antonina Ostrowska z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. W konkursie biorą udział osoby z niepełnosprawnością, których społeczna aktywność, zaangażowanie i postawa są przykładem dla innych i motywacją do przełamywania barier w życiu codziennym.
Jedną z nich jest Beata Wachowiak-Zwara. Z wykształcenia prawnik. Jako dziecko w 1972 r. uległa wypadkowi samochodowemu, wyniku którego doznała uszkodzenia rdzenia kręgowego. Od 1999 r. pełni funkcję Pełnomocnika Prezydenta Gdyni ds. Osób Niepełnosprawnych. Stworzyła kompleksowy program działań „Gdynia bez barier”, który nie tylko zapoczątkował systemowe zmiany w mieście, ale również służy przykładem dla innych samorządów w Polsce do podejmowania działań na rzecz osób niepełnosprawnych.
Beata Wachowiak-Zwara jest organizatorem wielu konferencji międzynarodowych, ogólnopolskich, lokalnych oraz kampanii społecznych promujących aktywność społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych. Dzięki jej działaniom zmienił się sposób postrzegania osoby niepełnosprawnej. Laureatka wyznaczyła również nowe standardy myślenia o polityce społecznej zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolskim, aby osoby niepełnosprawne stały się integralną częścią społeczeństwa, z respektowaniem wszystkich praw im przysługujących.
Pani Beata współpracuje z wieloma polskimi i międzynarodowymi organizacjami zajmującymi się problematyką integracji osób niepełnosprawnych. Była współzałożycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Aktywnej Rehabilitacji – Rekryteringsgruppen w Polsce. Organizowała i prowadziła wiele obozów, jest instruktorem techniki jazdy i pływania.
Brała udział jako reprezentantka Polskiej Kadry Narodowej w wielu zawodach narciarskich na mono-ski. W 2000 r. zdobyła w Szwajcarii wicemistrzostwo świata w slalomie gigancie. Uprawia również kajakarstwo. W 2009 r. zdobyła tytuł wicemistrzyni Włoch w kajakarstwie, a w 2010 r. zdobyła 6 miejsce w mistrzostwach świata w kajakarstwie, które pierwszy raz odbyły się w Polsce.
Za swoją działalność społeczną została odznaczona wieloma nagrodami m.in. przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Mama Jacka, studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Więcej informacji o konkursie na stronach internetowych: www.niepelnosprawni.pl oraz www.czlowiekbezbarier.org.