Kto wydaje zezwolenie na usunięcie drzew z dróg dojazdowych do gruntów rolnych (drogi stanowią własność gminy), jeżeli inwestorem jest starosta w związku ze scaleniem gruntów?


Odpowiedź:

Jeśli inwestor (starosta) miałby być wnioskodawcą, to organem właściwym do wydania zezwolenia na usunięcie drzewa będzie inny starosta wyznaczony przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO), do którego powinien starosta powinien się zwrócić. Nie może on, jako organ bezpośrednio zainteresowany uzyskaniem zezwolenia na usunięcie drzew, na dodatek występujący jako wnioskodawca - strona postępowania wydać decyzji samemu sobie, także gdy realizuje scalanie gruntów.


Wyłączenie organu oznacza, że nie przestaje on być właściwy do załatwiania spraw należących do jego kompetencji, ale że nie może załatwić określonej, konkretnie oznaczonej sprawy, przy czym wyłączenie to może mieć miejsce w całym lub konkretnym stadium postępowania.


Uzasadnienie:

Organem właściwym do wydania zezwolenia na usunięcie drzew z nieruchomości należącej do gminy jest starosta, zgodnie z art. 90 dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220, z późn. zm.) - dalej u.o.p. Jednakże, gdyby to starosta występował jako wnioskodawca, to nie mógłby sam sobie wydać decyzji. Powinien więc wyłączyć się ze sprawy i przekazać ją do Samorządowego Kolegium Odwoławczego celem rozpoznania sprawy lub wskazania innego równorzędnego organu do poprowadzenia sprawy w celu wydania zezwolenia.


Należy jednak przyznać, że nie da się tu bezpośrednio zastosować ani art. 24 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.) - dalej k.p.a., ani art. 25 k.p.a. które dotyczą wyłączenia pracownika lub organu. Jednakże, w świetle orzecznictwa sądów administracyjnych, np. wyroku NSA z dnia 5 czerwca 2007 r., II OSK 879/06, LEX nr 345956 wynika, że wystarczy samo uprawdopodobnienie istnienia okoliczności, które mogą wywoływać wątpliwości co do bezstronności pracownika piastującego funkcję organu, aby wyłączyć ten organ z postępowania. Ponadto, niedopuszczalne jest, aby organ był jednocześnie organem wydającym decyzję i podmiotem bezpośrednio zainteresowanym wycinką.