W ramach konkursu, sprawdza się m.in. ile wynosi budżet miasta w przeliczeniu na jednego mieszkańca, liczbę firm także w przeliczeniu na ilość osób, ściągalność podatków lokalnych, liczbę lekarzy i policjantów oraz roczną sumę podróży transportem publicznym w przeliczeniu do ilości mieszkańców.
Jak podkreśla Katarzyna Drozd-Wiśniewska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej w gdańskim magistracie, norma ISO 37120 (potocznie norma Smart City) pozwala skutecznie zarządzać miastem na podstawie wiarygodnych danych. Ponadto umożliwia ona efektywne i wzajemne porównywanie jednego ośrodka z drugim.
Wspomnianych powyżej 100 wskaźników podzielonych jest na 17 obszarów tematycznych, które obejmują m.in. zdrowie, edukację, aktywność obywatelską, gospodarkę czy środowisko. Chcąc uzyskać certyfikat, Gdańsk musiał zebrać i uporządkować dane o mieście, a następnie przygotować dokumentację - aż do 87 na 100 możliwych wskaźników.
(www.zmp.poznan.pl)
Gdańsk pierwszym miastem w Polsce z normą Smart City
Miasto Gdańsk, jako pierwsze w Polsce zostało odznaczone certyfikatem ISO 37120. Wyróżnienie to przyznawane jest za wysoką jakość usług miejskich i poziom życia mieszkańców na podstawie określonych 100 wskaźników.