Z dniem 13 grudnia 2013 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 26 listopada 2013 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis przez fundusze rozwoju obszarów miejskich w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz. U. poz. 1471) . Celem rozporządzenia jest umożliwienie udzielania wsparcia w postaci pomocy de minimis na projekty miejskie w ramach regionalnych programów operacyjnych, realizowanych zgodnie z założeniami inicjatywy JESSICA (ang. Joint European Support for Sustainable Investment In City Areas - wspólne europejskie wsparcie na rzecz trwałych inwestycji na obszarach miejskich), stanowiącej instrument wsparcia rozwoju obszarów miejskich oraz ich rewitalizacji, stworzony przez Komisję Europejską (KE) we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI).
Nowe przepisy określają szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania pomocy de minimis na tworzenie korzystnych warunków do rozwoju obszarów miejskich przez fundusze rozwoju obszarów miejskich w ramach regionalnych programów operacyjnych.
Pomoc udzielana na podstawie przepisów rozporządzenia stanowi pomoc de minimis, do której mają zastosowanie przepisy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str. 5, z późn. zm.). Może ona być udzielana przedsiębiorcom w formie pożyczki albo poręczenia na inwestycje realizowane na obszarze województwa objętego danym regionalnym programem operacyjnym. W rozporządzeniu wskazano dokładnie wydatki kwalifikujące się do objęcia pomocą de minimis oraz poziom intensywności tej pomocy.
Intensywność pomocy wynosić może do 100% wydatków kwalifikowalnych, z zastrzeżeniem, że w przypadku pomocy w formie poręczenia nie może ono obejmować więcej niż 80% zobowiązania finansowego, którego poręczenie dotyczy. Kwota pomocy udzielanej na podstawie przepisów rozporządzenia wraz z kwotą każdej innej pomocy de minimis udzielanej temu samemu podmiotowi w roku podatkowym, w którym została udzielona pomoc na podstawie przepisów rozporządzenia i w dwóch poprzednich latach podatkowych, nie może przekroczyć równowartości 200 tys. euro. Natomiast w przypadku podmiotów działających w sektorze transportu drogowego limit ten stanowi równowartość 100 tys. euro.
Przepisy rozporządzenia wpłyną na sytuację zarówno jednostek samorządu terytorialnego, jak również przedsiębiorców, realizujących projekty rewitalizacyjne w miejskich obszarach zdegradowanych, a także na fundusze rozwoju obszarów miejskich, które będą udzielać pomocy. Pomoc udzielana będzie do dnia 30 czerwca 2014 r.
Artykuł pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego>>>
Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 26 listopada 2013 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis przez fundusze rozwoju obszarów miejskich w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz. U. poz. 1471)