Czy wobec powyższego brak porozumienia a tym samym brak dotacji na pokrycie wydatków jest naruszeniem dyscypliny finansowej mojej gminy w świetle ustawy o finansach publicznych w kwestii finansowania pobytu w przedszkolu "obcych dzieci"?
Odpowiedź
Przedszkole winno przeprowadzać rekrutację w oparciu o zasadę powszechnej dostępności.
Uzasadnienie
Stosownie do zapisu art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie oświaty , przedszkolem publicznym jest przedszkole które przeprowadza rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności. W związku z powyższym stosowanie jakichkolwiek ograniczeń, powodujących dyskryminację dzieci, w tym również ze względu na miejsce zamieszkania jest sprzeczne z literą prawa – z naruszeniem przepisów Konstytucji włącznie. Przyjęcie więc dzieci spoza gminy i finansowanie ich pobytu w placówce nie może być odbierane jako naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Poza tym warto dodać, że przepisy ustawy o systemie oświaty nie ograniczają organów gminy w tym zakresie.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
Finansowanie pobytu w przedszkolu dzieci spoza gminy
Do przedszkola prowadzonego przez moją gminę uczęszcza z terenu sąsiedniej gminy 15 dzieci. Moja gmina nie ma podpisanego porozumienia z sąsiednią gminą, na zwrot wydatków poniesionych na prowadzenie i opiekę nad tymi dziećmi. Sąsiednia gmina odpisała, że ma miejsca w swoich przedszkolach i nie jest zainteresowana podpisaniem wspólnego porozumienia.