Zamawiający powinien wykluczyć wykonawcę z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, ofertę wykonawcy uznać za odrzuconą, a z uwagi na to, że w postępowaniu nie ma niepodlegających odrzuceniu ofert – unieważnić postępowanie.
Za kłamstwo w przetargu wykonawca może słono zapłacić >>>
Złożenie nieprawdziwych informacji mających wpływ lub mogących mieć wpływ na wynik prowadzonego postępowania jest przesłanką wykluczenia wykonawcy z postępowania na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) dalej p.z.p. Orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej definiuje, że „nieprawdziwe informacje to takie, które nie są zgodne ze stanem rzeczywistym” (wyrok KIO z dnia 19 sierpnia 2011 r. (KIO 1691/11); wyrok KIO z dnia 28 czerwca 2012 r. (KIO 1257/12; KIO 1262/12)).
Zgodnie z linią orzeczniczą KIO i sądów powszechnych konsekwencje dla wykonawcy w postaci wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego mają miejsce tylko wówczas, gdy informacja nieprawdziwa została podana przez wykonawcę celowo w sposób przez niego zawiniony. Gdy złożenie nieprawdziwych informacji w celu uzyskania zamówienia nie pozostawia wątpliwości, zamawiający zobowiązany jest wykluczyć wykonawcę z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Ofertę wykonawcy wykluczonego z postępowania uznaje się za odrzuconą, zgodnie z art. 24 ust. 4 p.z.p. nie istnieją przesłanki, wymienione w art. 89 ust. 1 p.z.p. do odrzucenia oferty, gdyż w przetargu nieograniczonym nie ma zastosowania przesłanka z art. 89 ust. 1 pkt 5 p.z.p., która jest charakterystyczna dla przetargu ograniczonego i złożenia oferty przez wykonawcę, który w I etapie postępowania został wykluczony z prowadzonego postępowania. W związku z tym, oferta wykonawcy wykluczonego z postępowania za złożenie nieprawdziwych informacji nie zostaje odrzucona na podstawie przesłanek z art. 89 ust. 1 p.z.p., ale uznaje się ją za odrzuconą, na podstawie art. 24 ust. 4 p.z.p.
Umyślne podanie nieprawdziwych informacji jest podstawą wykluczenia wykonawcy >>>
Jeśli w postępowaniu złożono jedną ofertę, wykonawca podlega wykluczeniu, a jego ofertę uznaje się za odrzuconą - nie ma innych ważnych ofert, które zamawiający mógłby poddać ocenie i z których mógłby dokonać wyboru najkorzystniejszej. Dlatego postępowanie podlega unieważnieniu na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 1 p.z.p., gdyż w postępowaniu nie złożono żadnej oferty niepodlegającej odrzuceniu.