W stanie faktycznym, wnioskując o wydanie interpretacji wskazano, że każdy z członków konsorcjum opracował taką część oferty, za której wykonanie będzie samodzielnie odpowiadał. Dodatkowo, lider konsorcjum nie był zobowiązany do weryfikacji oferty całości konsorcjum. W razie zmiany umowy lub jej rozwiązania, każdy z konsorcjantów zobowiązany był do przedstawienia swojego stanowiska. W imieniu konsorcjum, jego lider wystawiał faktury, zaś pozostali członkowie wystawiali liderowi fakturę za wykonany samodzielnie zakres zamówienia.
Jak czytamy w Rzeczpospolitej, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 12.05.2017 r., 2461-IBPP2.4512. 72.2017.2.WN zajął stanowisko, zgodnie z którym jedynie lider konsorcjum ma prawo wystawiać faktury dla zamawiającego. Następnie, pozostali konsorcjanci zobligowani są do wystawienia faktury dla lidera za wykonane przez siebie roboty. W takiej sytuacji mamy do czynienia z odsprzedażą usług, a w konsekwencji należy uznać, że członek konsorcjum występuje jako podwykonawca lidera.
W związku z powyższym, obowiązek rozliczenia podatku od towarów i usług wykonanych przez członka konsorcjum, który traktowany jest jako podwykonawca wystąpi jedynie na jego liderze poprzez zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia podatkiem VAT.
Źródło: Rzeczpospolita