Faktury wystawione przez wykonawcę zamówienia publicznego stanowią informację publiczną i powinny zostać udostępnione w trybie przepisów o dostępie do informacji publicznej.
Zamawiający może stosować różne metody opisywania faktur >>>
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 2058), każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną. W orzecznictwie przyjmuje się bardzo szeroką definicję tego pojęcia, obejmującą m.in. faktury wystawione przez wykonawców zamówień publicznych.
Za taką interpretacją opowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 3 stycznia 2012 r. (I OSK 2157/11): „W rozpoznawanej sprawie natomiast żądane przez skarżącego kasacyjnie od Prezydenta Miasta Katowice takie dokumenty, jak faktury oraz rachunki, stanowiły podstawę do wydania dyspozycji wypłaty ze środków Urzędu Miasta określonych kwot na rzecz podmiotów świadczących na jego rzecz usługi (szkolenia). A zatem domaganie się dostępu do tego rodzaju dokumentu, jest w pełni uprawnione na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Faktury i rachunki te, chociaż nie zostały wytworzone przez organ zobowiązany do udostępnienia informacji publicznej, to jednak się do niego bezpośrednio odnoszą, stanowiąc podstawę do zmniejszania jego aktywów, a zatem podlegają udostępnianiu w trybie art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. f) w zw. z art. 4 ust. 1 pkt 1) wyżej wskazanej ustawy”.