Czy urzędy gmin, starostwa, które uregulowały stan formalno-prawny w zakresie wytwarzania odpadów, mają obowiązek prowadzenia pełnej ewidencji wytwarzanych odpadów, tzn. z zastosowaniem kart przekazania odpadów oraz kart ewidencji odpadów niezależnie od ilości wytwarzanych odpadów?

Zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy o odpadach , obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów dotyczy, poza nielicznymi wyjątkami, każdego posiadacza odpadów. Obowiązek ten nie zależy od tego, czy posiadacz odpadów ma status przedsiębiorcy, zatem obejmuje również jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami, w tym również jednostki budżetowe. Obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów nie zależy od tego, czy posiadacz odpadów ma uregulowany stan formalno-prawny w zakresie wytwarzania odpadów. W przypadku odpadów biurowych należy zauważyć, iż znaczna część tych odpadów - o ile nie zawierają odpadów niebezpiecznych, a ze względu na charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych - stanowi odpady komunalne. Wytwarzanie odpadów komunalnych nie wymaga prowadzenia ewidencji tych odpadów przez ich wytwórcę, wymaga natomiast spełnienia wymogów wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach , tj. w szczególności zbierania ich w sposób określony w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie oraz przekazywania ich podmiotom mającym zezwolenie na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości lub gminnej jednostce organizacyjnej odbierającej takie odpady.

W przypadku odpadów niestanowiących odpadów komunalnych wytwarzanych w urzędach (stanowiących jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami) mogą mieć zastosowanie następujące zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów:
1) Dla rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 grudnia 2001 r. w sprawie rodzajów lub ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów oraz kategorii małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą prowadzić uproszczoną ewidencję odpadów. Z rozporządzenia wynika m.in. zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów o kodzie 16 02 13* Zużyte urządzenia zawierające niebezpieczne elementy inne niż wymienione w 16 02 09 do 16 02 12 o łącznej masie w ciągu roku do 0,005Mg.
2) Dla wytwórcy odpadów w postaci pojazdów wycofanych z eksploatacji, jeżeli pojazdy te zostały przekazane do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów.
3) Dla odpadów wykorzystywanych na własne potrzeby.

Jednostek organizacyjnych niebędących przedsiębiorcami nie dotyczą natomiast, wynikające z rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 grudnia 2001 r. w sprawie rodzajów lub ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów oraz kategorii małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą prowadzić uproszczoną ewidencję odpadów, ograniczenia obowiązku prowadzenia pełnej ewidencji odpadów, bowiem ograniczenie tego obowiązku do sporządzania tylko karty przekazania odpadu dotyczy wyłącznie niektórych przedsiębiorców.

Powyższe obowiązki w zakresie prowadzenia ewidencji odpadów dotyczą przypadków, gdy jednostka organizacyjna jest wytwórcą odpadów. Jeżeli zleci innemu podmiotowi wykonywanie usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw, a brak jest odmiennej umowy między tymi podmiotami, to wytwórcą tych odpadów, obowiązanym do prowadzenia ewidencji, jest podmiot świadczący usługę.

Reasumując, poza wskazanymi powyżej wyjątkami, jednostka organizacyjna niebędąca przedsiębiorcą jest obowiązana prowadzić ewidencję wytwarzanych przez siebie odpadów.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 ze zm.)
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 ze zm.)