W ślad za postanowieniami unijnych dyrektyw, ustawodawca przewiduje, iż pełen zakres komunikacji między zamawiającym a wykonawcą odbywać się będzie w formie elektronicznej. Na podmiocie organizującym postępowanie spoczywa obowiązek zapewnienia odpowiednich informacji na temat formatu czy parametrów wykorzystywanego sprzętu elektronicznego oraz narzędzi, które muszą być ogólnodostępne. Nie mogą one dyskryminować wykonawców.
Regulacje przejściowe w nowelizacji Prawa zamówień publicznych >>>>
Jak wskazuje mec. Wojciech Merkwa w "Rz", zamawiający może odstąpić od zagwarantowania urządzeń i narzędzi ogólnodostępnych w przypadku, gdy zapewni wykonawcom pełen i nieograniczony do nich dostęp. Może także umożliwić udział w postępowaniu poprzez zastosowanie narzędzi tymczasowych, które zostały nieodpłatnie udostępnione w sieci.
Każdorazowo, oświadczenia wykonawcy składane będą w postaci elektronicznej pod rygorem nieważności. Dotyczy to zarówno ofert, wniosków jak i również jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia. Dodatkowo, pisma takie muszą być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub równoważnego środka.
Źródło: www.rp.pl
Dowiedz się więcej z książki | |
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
|