Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miasta Elbląga poinformował PAP, że wszystkie zgłoszone przez mieszkańców pomysły zostaną przeanalizowane teraz przez zespół urzędników. Lista propozycji, które spełniają wymogi formalno-prawne i są realne pod względem finansowym i technicznym, zostanie ogłoszona na początku września.
Na takie listy inwestycji będą mogli głosować mieszkańcy za pomocą ankiet rozesłanych przez ratusz. Najpopularniejsze projekty zostaną wpisane do budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Całkowita kwota przewidziana na ten cel to 2 mln zł.
W Elblągu budżet obywatelski jest przygotowywany drugi rok z rzędu. Poprzednim razem elblążanie zgłosili ponad 700 projektów. Po głosowaniu, w którym uczestniczyło 5 tys. osób, wybrano 12 inwestycji do zrealizowania w 2013 roku.
Większość ubiegłorocznych propozycji dotyczyła poprawy osiedlowej infrastruktury; remontów ulic i chodników, budowy ścieżek rowerowych i parkingów, zagospodarowania placów zabaw i obiektów rekreacyjno-sportowych. Wśród zwycięskich projektów znalazły się tzw. kreatywne podwórka, czyli miejsca spotkań sąsiadów z elbląskiej starówki.
Zdaniem Marty Doroz z miejskiego Departamentu Organizacji i Nadzoru, tym razem zgłoszono mniej pomysłów, ale ostateczna lista projektów poddanych pod głosowanie mieszkańców może być podobna. Wynika to ze znacznie mniejszej liczby powtarzających się propozycji zgłaszanych przez różne osoby.
Idea budżetu obywatelskiego polega na zwiększeniu wpływu obywateli na decyzje samorządu i finanse miasta. Ma to podnieść zaufanie lokalnych społeczności do działań podejmowanych przez władze gmin.
Elbląg był pierwszym miastem w woj. warmińsko-mazurskim, które przygotowało budżet obywatelski. Taką decyzję podjęły poprzednie władze miejskie, które w kwietniu tego roku odwołano w referendum. Nowe władze samorządowe, w tym prezydent Elbląga, zostaną wybrane w przedterminowych wyborach, wyznaczonych na 23 czerwca.