Kongres składał się z dwóch paneli: międzynarodowego oraz krajowego. Moderatorem obu paneli był Jarosław Błaszczak - Partner, Ernst & Young. Tematy, które rodziły burzliwe dyskusje to: podobieństwa i różnice w modelu funkcjonowania sektora wod-kan w Polsce i wybranych krajach europejskich, oraz zmiany i wyzwania stojące przed firmami wodociągowo-kanalizacyjnymi w najbliższych latach.
Udział wyjątkowych prelegentów zapewnił szersze spojrzenie na najważniejsze problemy oraz pozwolił wymienić sugestie na temat dalszych perspektyw rozwoju. W pierwszym panelu zasiedli przedstawiciele firmy Ernst & Young: Bill Easton (EY Director) z Wielkiej Brytanii i Antonin Raizl (EY Manager) z Czech, którzy podzielili się ze słuchaczami ich doświadczeniami z funkcjonowania czeskiego i brytyjskiego sektora wod-kan. Swoją prezentację w ramach tej części konferencji wygłosił również Andrzej Kruk (Veolia Woda), która nosiła tytuł "Doświadczenia międzynarodowej firmy działającej na rynku wod-kan w funkcjonowaniu sektora na rynkach europejskich".
Po krótkiej przerwie rozpoczął się panel krajowy, w którym wzięli udział: Olgierd Dziekoński (Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP), Paweł Chudziński (Prezes, Aquanet S.A.), Leszek Drogosz (Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu Miasta St. Warszawa), Zbigniew Gieleciak (Prezes Zarządu, Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej), Dorota Jakuta (Dyrektor w Izbie Gospodarczej Wodociągi Polskie), Roman Jarząbek (Dyrektor Delegatury UOKiK w Gdańsku), Jarosław Kania (Prezes Zarządu, GPW S.A. w Katowicach), Barbara Mulik (Główny Inspektorat Sanitarny), Andrzej Porawski (Dyrektor, Związek Miast Polskich), Tadeusz Rzepecki (Prezes Rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie), Klara Ramm-Szatkiewicz (MPWiK S.A. w Warszawie). Panel został podzielony na dwie części.
W pierwszej debacie na wstępie głos zabrał Pan Minister Olgierd Dziekoński, który skoncentrował się na kwestii gotowości branży wodociągowo-kanalizacyjnej do konsolidacji oraz jak ona wpłynie na jej rozwój. Następnie ze swoją prezentacją wystąpiła Pani Dorota Jakuta, która przedstawiła główne problemy w funkcjonowaniu sektora wodociągowo-kanalizacyjnego, wraz z ich genezą. Pani Dyrektor w szczególności dokonała analizy, czy jest możliwy kierunek rozwoju branży w stronę centralnej regulacji i konsolidacji, biorąc aktualną sytuację przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Z ostatnią prezentacją tej części panelu wystąpiła Pani Barbara Mulik, która podjęła temat zarządzania bezpieczeństwem zdrowotnym wody w małych wodociągach w kontekście potrzeb konsolidacji branży. Po ostatniej prezentacji rozpoczęła się dyskusja z udziałem pozostałych panelistów.
Drugą część została oficjalnie otwarta prezentacją Pawła Chudzińskiego z firmy Aquanet S.A., który zajął się problematyką zwiększenia efektywności działania przedsiębiorstw wod-kan w Polsce. W szczególności Prezes Chudziński skoncentrował się na pytaniu, czy centralna regulacja i konsolidacja branży to słuszne kierunki oraz jaki mogą mieć wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Kolejnym prelegentem był Pan Roman Jarząbek, który w swojej prezentacji przedstawił uczestnikom ogólną diagnozę stanu sektora wod-kan w Polsce, z perspektywy UOKiK. Ostatnią prezentację miał Pan Andrzej Porawski, który zajął się analizą problemów i wyzwań dla sektora z perspektywy właścicieli przedsiębiorstw wod-kan. Po zakończeniu prezentacji, podobnie, jak miało to miejsce w części pierwszej rozpoczęła się dyskusja z udziałem wszystkich uczestników panelu.@page_break@
Europejskie Centrum Biznesu, główny organizator konferencji pragnie serdecznie podziękować firmie Ernst & Young za wsparcie merytoryczne i przygotowanie programu oraz Izbie Gospodarczej Wodociągi Polskie za objęcie swoim Patronatem Kongresu POWERPOL UTILITIES. ECB pragnie również podziękować wszystkim Patronom Medialnym, zaangażowanym w promocję eventu: firmie Xtech.pl Serwisy Branżowe, właścicielowi portali wodkaneko.pl i srodowisko.pl, miesięcznikowi Forum Samorządowe, firmie Wolters Kluwer Polska, właścicielowi portalu samorząd.lex.pl, portalowi internetowemu woda-scieki.com, wydawnictwu Abrys właścicielowi czasopisma Przegląd Komunalny, oraz Wodociągi i Kanalizacja a także portalowi e-odpady.com.
Liczne pytania i wysoki poziom dyskusji wskazuje na potrzebę dalszych rozmów nad przyszłością sektora wodociągowo-kanalizacyjnego w Polsce. Już teraz Europejskie Centrum Biznesu zaprasza na kolejne edycje Ogólnopolskiego Kongresu POWERPOL UTILITES – Waste & Water.