W Polsce w 2011 r. jedynie 28% korzystających z Internetu w jakikolwiek sposób skorzystało z e-administracji (podczas gdy w całej Unii było to 41%). Według Diagnozy społecznej 2011 zainteresowanie Polaków załatwieniem danej sprawy za pomocą Internetu jest silnie zróżnicowane: od 14% mieszkańców w przypadku spraw związanych z religią i kościołem, do 45,3% w zakresie zapisywania do żłobków, przedszkoli, szkół i szkół wyższych. Wykorzystanie Internetu jedynie jako źródła informacji o sposobie załatwienia danej sprawy i do pobrania formularzy deklaruje od 7,4 do 17,4% Polaków. W zależności od typu sprawy od 41,3 do 78,7% mieszkańców Polski i od 35,1 do 76,5% mieszkańców Mazowsza deklaruje, że nie potrzebuje Internetu do załatwiania swoich spraw administracyjnych.

Informatyzacja urzędów gmin województwa mazowieckiego

W gminach województwa mazowieckiego w latach 2004–2008 obserwowany był systematyczny wzrost liczby komputerów w urzędach. W 2008 r. w każdym urzędzie gminy były średnio 34 komputery. 84% pracowników wykorzystuje w pracy komputer przynajmniej raz w tygodniu. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem sieciowym było połączenie kablowe LAN ( 60%), z Intranetu korzystało 38,4% gmin, a z bezprzewodowego LAN co trzeci urząd gminy. Extranet nadal jest rozwiązaniem stosowanym bardzo rzadko (ok. 5% gmin).

Prawie 57% gmin w województwie mazowieckim w latach 2007–2009 szkoliło swoich pracowników z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych, szkolenia najczęściej dotyczyły wdrażania e-urzędu, elektronicznego obiegu dokumentów oraz prowadzenia BIP i stron własnych. W latach 2006–2008 na informatyzację przeznaczano średnio 1,2%–2,1% środków z budżetu, kupowano głównie sprzęt informatyczny (61%) oraz oprogramowanie (22%).

Informatyzacja tylko w niewielkim zakresie poprawiła efektywność funkcjonowania urzędów. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań informatycznych dość często wiąże się z nieoczekiwanym wzrostem obciążenia urzędników pracą oraz zwiększeniem uciążliwości procedur. 

Wykorzystanie technologii informacyjnych 

Władze lokalne województwa mazowieckiego wykorzystują różne sposoby informowania mieszkańców o bieżących sprawach. Głównym narzędziem w gminach miejskich jest Internet. Gminy wiejskie częściej wykorzystują tradycyjne formy komunikacji –przed wszystkim tablicę ogłoszeń w urzędzie. Ponad 40% gmin korzystało w 2010 r. z elektronicznego obiegu dokumentów, w mazowieckim było to tylko 28%. 86% urzędów gmin i powiatów woj. mazowieckiego posiada elektroniczną skrzynkę podawczą (11 miejsce w Polsce). @page_break@  

W województwie mazowieckim za najważniejsze problemy we wdrażaniu elektronicznej administracji władze gmin uznały brak pieniędzy na wprowadzanie rozwiązań teleinformatycznych, niewielkie zainteresowanie mieszkańców możliwością załatwienia sprawy za pomocą Internetu oraz niski poziom edukacji obywateli w zakresie nowoczesnych technologii informacyjnych.

Biuletyn informacji publicznej

Wszystkie gminy województwa mazowieckiego mają Biuletyn informacji Publicznej. Najwięcej gmin umieszcza dane teleadresowe, budżet a także informacje o zamówieniach publicznych i godzinach pracy urzędu. Najmniej gmin upublicznia informację o prowadzonych rejestrach i ewidencjach oraz druki wniosków o udostępnienie informacji publicznej.

Strony własne gmin woj. mazowieckiego

W 2010 r. zdecydowana większość samorządów gminnych w województwie mazowieckim (92%) posiadała własną stronę internetową. Najczęściej zamieszczano tam informacje skierowane do mieszkańców, dotyczące spraw urzędowych, bieżących wydarzeń oraz imprez kulturalnych. Dosyć często samorządy zamieszczają również informacje ze sfery oświaty oraz dokumenty strategiczne. Najrzadziej można znaleźć informacje dotyczące przedsiębiorczości: inwestorzy działający w gminach, baza firm oraz informacje o firmach lokalnych. Strona www często jest traktowana jako forma promocji, skierowanej do turystów, w takich przypadkach zawiera mapę gminy, opis atrakcji turystycznych oraz informacje o bazie noclegowej w gminie .



Publikacja przygotowana w ramach projektu badawczego pt. „Trendy rozwojowe i zmiany gospodarcze w regionie” zrealizowanego przez MGG Conferences  

Autorzy raportu: Klaudia Peszat, Adam Płoszaj, Dominik Batorski

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Pełna wersja raportu dostępna na stronie: www.cyfrowagospodarka.pl