W szkołach tych w rozdziale 80113 - dowóz uczniów do szkoły w paragrafie 4300 - zakup usług pozostałych przydzielone są stosowne środki na pokrycie zakupionych przez szkołę biletów miesięcznych.
Czy w świetle ustawy o zamówieniach publicznych jest to oddzielenie zamówienia, skoro łączna kwota na dowozy dla wszystkich uczniów z obsługiwanych szkół przekracza - 14 000 euro?
Odpowiedź
Uważam, że tak.
Uzasadnienie
Obowiązek zapewnienia dowozu dzieci do szkół spoczywa na gminie. Obowiązek ten realizuje się w przypadku, gdy droga dziecka z domu do szkoły przekracza odległości wskazane w ustawie o systemie oświaty . Gmina zobligowana jest do dowozu, jeżeli ustalony przez nią plan sieci publicznych przedszkoli oraz publicznych szkół, przekracza ustawowe odległości. Obowiązek ten spoczywa więc na gminie, a nie na dyrektorach poszczególnych szkół czy też na Samorządowym Zespole Oświaty. Zgodnie zaś z zapisem art. 32 ust. 2 Prawa zamówień publicznych , zamawiający nie może w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy dzielić zamówienia na części lub zaniżać jego wartości. Jeżeli więc wartość zamówienia przekracza 14 000 euro, należy – moim zdaniem - zastosować przepisy Prawa zamówień publicznych .
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2010 r. Nr 113, poz. 759 ze zm.)
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
Dowóz uczniów do szkół prowadzony przez jedną gminę – rodzaj zamówienia publicznego
Moja gmina prowadzi 6 szkół podstawowych i trzy gimnazja. Każda szkoła jako samodzielna jednostka ma własny plan finansowy i wydzielony rachunek bankowy a obsługa finansowa jest prowadzona przez Samorządowy Zespól Oświaty. Praktycznie do każdej szkoły z danego obwodu dojeżdżają uczniowie, którym dokonuje się zwrotu za bilety miesięczne - zgodnie z ustawą o systemie oświaty.