W jakim terminie wnioskodawca powinien doręczyć urzędowi dowód uiszczenia opłaty skarbowej, jeżeli został wezwany do jej zapłaty w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania na podstawie art. 261 k.p.a.?

Odpowiedź

Przepisy nie formułują bezpośrednio w jakim terminie należy doręczyć dowód uiszczenia opłaty skarbowej. Organ może zatem zażądać od strony dowodu uiszczenia opłaty skarbowej, jeżeli sam nie jest władny okoliczności tej zweryfikować, a dowód uiszczenia opłaty skarbowej powinien być okazany niezwłocznie, tym bardziej, że termin, o którym mowa w art. 261 § 1 k.p.a. to termin nie do okazania dowodu, ale do wniesienia należności.

Uzasadnienie

Przepisy nie formułują bezpośrednio w jakim terminie należy doręczyć dowód uiszczenia opłaty skarbowej. Jeżeli jednak wnioskodawca został wezwany do jej zapłaty w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania (w trybie art. 261 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267) – dalej k.p.a.), należy założyć, że w tym terminie powinien ją uiścić oraz niezwłocznie okazać dowód uiszczenia. Jeżeli strona nie udowodni, że opłatę uiściła, a organ nie jest w stanie zweryfikować tej okoliczności, podanie podlega zwrotowi lub czynność uzależniona od opłaty zostanie zaniechana, chyba że zachodzi którykolwiek z przypadków określonych w art. 261 § 4 k.p.a. Organ może zatem zażądać od strony dowodu uiszczenia opłaty skarbowej, jeżeli sam nie jest władny okoliczność tę sprawdzić, a dowód uiszczenia opłaty skarbowej powinien być okazanie niezwłocznie, tym bardziej, że termin, o którym mowa w art. 261 § 1 k.p.a. to termin nie do okazania dowodu, ale do wniesienia należności.