Pytanie:
Gmina nie przelewa środków na wydatki bieżące jednostki w wystarczającej wysokości. Czy zatem można pożyczyć a później zwrócić środki pochodzące z dotacji celowej na inne zadania?

Odpowiedź:
Nie można wykorzystać chwilowo dotacji przyznanej na określony cel na finansowanie wydatków bieżących. Jest to również naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Art. 9. ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych mówi - naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest wydatkowanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem określonym przez udzielającego dotację;

Uzasadnienie:
Przy odpowiedzi na to pytanie przyjmuję założenie, że dotacja została przekazana jednostce budżetowej poprzez zawarcie umowy.

Przepis art. 150 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych - dalej u.f.p., stanowi, że:

Udzielając dotacji celowej, w tym jednostce sektora finansów publicznych, w przypadku gdy odrębne przepisy lub umowa międzynarodowa nie określają trybu i zasad udzielania lub rozliczania tej dotacji, zawiera umowę się, która określa w szczególności:

1) szczegółowy opis zadania, w tym cel, na jaki dotacja została przyznana, i termin jego wykonania;
2) wysokość udzielonej dotacji;
3) termin wykorzystania dotacji, nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia danego roku budżetowego;
4) termin i sposób rozliczenia udzielonej dotacji;
5) termin zwrotu niewykorzystanej części dotacji, nie dłuższy niż 15 dni od określonego w umowie dnia wykonania zadania, a w przypadku zadania realizowanego za granicą - 30 dni od określonego w umowie dnia jego wykonania;
6) tryb kontroli wykonania zadania; w umowie można postanowić, że kontrola będzie prowadzona na zasadach i w trybie określonych w przepisach o kontroli w administracji rządowej.
Ponadto przepis art. 152 u.f.p. stanowi, że

Art. 152 ust. 1 u.f.p., jednostki, którym została udzielona dotacja, o której mowa w art. 150 są obowiązane do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej środków otrzymanych z dotacji oraz wydatków dokonywanych z tych środków.

2. Zatwierdzenie rozliczenia dotacji w zakresie rzeczowym i finansowym, przedstawionego przez obowiązaną do tego jednostkę, powinno nastąpić w terminie 30 dni od dnia jego przedstawienia, a w przypadku dotacji na realizację zadania za granicą - 60 dni od dnia jego przedstawienia.

3. W przypadku stwierdzenia na podstawie rozliczenia, o którym mowa w ust. 2, że dotacja wykorzystana została w części lub całości niezgodnie z przeznaczeniem albo pobrana w nadmiernej wysokości, dysponent części budżetowej (gmina) określa, w drodze decyzji, wysokość kwoty podlegającej zwrotowi do budżetu. 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów