Jednostka samorządu terytorialnego dotuje szkołę niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej pod warunkiem, że do końca września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji osoba prowadząca szkołę poda organowi właściwemu planowaną liczbę słuchaczy. Na podstawie tej liczby zostaje określony budżet dla szkoły niepublicznej.

Co w sytuacji, jeśli planowana liczba słuchaczy np. od grudnia wzrośnie i kwota zabezpieczona w budżecie j.s.t. nie wystarczy na pokrycie wydatków związanych z funkcjonowaniem tej szkoły?

Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 7 stycznia 2010 r.
stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

Dotacja dla szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej powinna być przekazywana na każdego ucznia tej szkoły.

Uzasadnienie

Przepis art. 90 ust. 2a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o., nakłada na jednostkę samorządu terytorialnego obowiązek przekazywania dotacji dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki. Dotacja przysługuje na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez j.s.t. pod warunkiem, że osoba prowadząca szkołę poda organowi właściwemu do udzielenia dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji. Obowiązek dotacji jest zadaniem własnym j.s.t., podlegającym finansowaniu ze środków tej jednostki. Przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla j.s.t. wydawane na kolejne lata budżetowe przewidują środki dla j.s.t. na udzielanie dotacji podmiotowych dla szkół niepublicznych (z wyjątkiem szkół nieposiadających uprawnień szkoły publicznej).

W odpowiedzi na interpelację poselską nr 1104 z dnia 21 marca 2008 r. w sprawie prawidłowego naliczania dotacji dla szkoły niepublicznej przez samorząd terytorialny, Sekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej stwierdziła jednoznacznie, iż dotacja udzielana na podstawie art. 90 u.s.o. dotyczy faktycznej liczby uczniów i wychowanków (również niższej bądź wyższej niż podana organowi dotującemu - zgodnie z wymogiem ustawowym - do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji). W uzasadnieniu stanowiska Pani Sekretarz zaznaczyła, że kwoty dotacji wypłacane szkołom niepublicznym nie mogą być ograniczone planowaną liczbą uczniów podaną do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji, gdyż przepisy art. 90 ust. 2a u.s.o. w sposób jednoznaczny stanowią iż dotacja przysługuje na każdego ucznia. Podanie organowi właściwemu do udzielania dotacji informacji o planowanej liczbie uczniów warunkuje jedynie prawo do jej uzyskania. Podanie planowanej liczby uczniów jest również niezbędne do skonstruowania budżetu j.s.t. na kolejny rok, ale nie wprowadza ograniczenia w jej przyznawaniu. Władze samorządowe mogą ubiegać się w opisanej sytuacji o przyznanie środków z 0,6% rezerwy subwencji oświatowej z tytułu wzrostu zadań szkolnych polegających na zwiększeniu łącznej liczby uczniów w szkołach i placówkach prowadzonych (dotowanych) przez j.s.t. w stosunku do danych przyjętych do naliczenia części oświatowej subwencji ogólnej.