Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 216, poz. 1584 z późn. zm.) skarbnik gminy X został zgłoszony przez wójta gminy Y do objęcia funkcji członka rady nadzorczej w spółce handlowej, której 100% właścicielem jest gmina Y. Artykuł 6 ust. 1 tej ustawy stanowi, że zgłoszenie ma nastąpić przez jednostkę samorządu terytorialnego.

Czy właściwą formą zgłoszenia będzie pismo organu wykonawczego (prezydent, wójt, burmistrz), z którego wynika zgłoszenie do objęcia funkcji?

Odpowiedź


Dokumentem powołującym skarbnika na członka rady jest uchwała podpisana przez przewodniczącego zgromadzenia wspólników/wlanego zgromadzenia tj. wójta/burmistrza/prezydenta.

Uzasadnienie

Do powołania członków rady nadzorczej mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) - dalej k.s.h. - i umowy (statutu) spółki komunalnej.
W spółkach z o.o. rada nadzorcza składa się co najmniej z trzech członków powoływanych i odwoływanych uchwałą wspólników. Umowa spółki może przewidywać inny sposób powoływania lub odwoływania członków rady nadzorczej (art. 215 k.s.h.).

W spółkach akcyjnych rada nadzorcza składa się co najmniej z trzech, a w spółkach publicznych co najmniej z pięciu członków, powoływanych i odwoływanych przez walne zgromadzenie. Statut może przewidywać inny sposób powoływania lub odwoływania członków rady nadzorczej (art. 385 § 1 i 2 k.s.h.).

Jeżeli umowa (statut) nie zawiera postanowień innych niż kodeksowe dotyczące powołania członków rady nadzorczej, to w spółce z o.o. jest to kompetencja zgromadzenia wspólników, a w spółce akcyjnej walnego zgromadzenia.

W jednoosobowej spółce gminy (100% udziałów ma gmina) walne zgromadzenie i zgromadzenie wspólników jest tożsame. Jest to wójt lub burmistrz lub prezydent, działający samodzielnie.

Aby powołać członka rady wójt/burmistrz/prezydent podejmuje uchwałę jako zgromadzenie wspólników w spółce z o.o., a w spółce akcyjnej uchwałę jako walne zgromadzenie. W związku z tym dokumentem powołującym skarbnika na członka rady jest uchwała podpisana przez przewodniczącego zgromadzenia wspólników/wlanego zgromadzenia tj. wójta/burmistrza/prezydenta. Uchwał ta może być objęta protokołem z walnego zgromadzenia/zgromadzenia wspólników. Protokół podpisują przewodniczący tj. wójt/burmistrz/prezydent i protokolant.

Należy pamiętać, że od członków rady nadzorczej spółki komunalnej stosuje się przepisy art. 13 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397, z późn. zm.).
Do rady nadzorczej spółki komunalnej, która ma reprezentować gminę, może być powołana osoba, która zdała egzamin na członków rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa lub osoba zwolniona ze zdawania (§ 5 rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 września 2004 r. w sprawie szkoleń i egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek, w których Skarb Państwa jest jedynym akcjonariuszem (Dz. U. Nr 198, poz. 2038 z późn. zm.)).