Pytanie:
Czy decyzje w sprawie likwidacji urządzenia wodnego należy przesyłać do katastru wodnego?

Odpowiedź:
Zgodnie z art. 153 ust. 2 pkt 10 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 469) - dalej pr. wod., w katastrze wodnym gromadzi się i aktualizuje dane dotyczące urządzeń wodnych. Równocześnie, zgodnie z art. 155 ust. 1 pr. wod., organy administracji publicznej, instytuty badawcze, a także zakłady oraz właściciele urządzeń wodnych obowiązani są do nieodpłatnego przekazywania danych niezbędnych do prowadzenia katastru wodnego.

Skoro decyzja udzielająca pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego powinna być przekazana do katastru wodnego jako informacja o nowym urządzeniu, to również decyzja udzielająca pozwolenia wodnoprawnego na likwidację legalnie wykonanego urządzenia wodnego, jako podstawa do aktualizacji informacji o istniejącym urządzeniu, powinna zostać przekazana.

Brak jest natomiast podstawy zobowiązującej starostę do przekazania do katastru wodnego decyzji wydanej w oparciu o art. 64a ust. 5 pr. wod., nakazującej likwidację urządzenia wodnego wykonanego bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego. Urządzenie takie nie figuruje w katastrze wodnym, jako iż w obrocie prawnym nie znajduje się pozwolenie wodnoprawne zezwalające na jego wykonanie, a co za tym idzie - nie można zaktualizować danych o nim przez przekazanie informacji o jego likwidacji.

Funkcją decyzji nakazującej likwidację urządzenia wodnego, wydawanej na podstawie art. 64a ust. 5 pr. wod., jest przywrócenie stanu zgodnego z prawem, a zatem stanu, w którym samowolnie wykonane urządzenie nie istnieje. 
AUTOR: Marta Stachowska