Który starosta byłby właściwy w przypadku zmiany bądź uchylenia decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi?
Czy w ogóle można zmienić taką decyzję?
Starosta X, ze względu na miejsce wytwarzania odpadów niebezpiecznych, zatwierdził PGON. Firma jednak postanowiła zmienić adres, a tym samym miejsce wytwarzania odpadów, które teraz znajduje się w starostwie Y.
Czy wydana dla nich decyzja przez starostwo X może zostać zmieniona bądź uchylona przez starostwo Y?
Czy powinni starać się o zatwierdzenie nowego programu przez starostwo Y, a starostwo X uchyli na wniosek "starą" decyzję?
Odpowiedź
W opisanej sytuacji nie jest możliwa zmiana decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi (PGON).
Starosta powiatu Y nie może uchylić ani zmienić decyzji zatwierdzającej PGON wydanej przez starostę powiatu X. Decyzja może być zmieniona lub uchylona wyłącznie przez organ, który ją wydał.
Firma musi wystąpić z nowym wnioskiem o wydanie decyzji zatwierdzającej PGON w starostwie Y, natomiast w starostwie X powinna wystąpić o uchylenie decyzji w trybie art. 155 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.) – dalej k.p.a., bowiem przepis ten pozwala na uchylenie decyzji ostatecznej, na mocy której strona nabyła prawo.
Organem właściwym do wydania decyzji zatwierdzającej PGON jest starosta właściwy dla miejsca wytwarzania odpadów niebezpiecznych.
Uzasadnienie
Decyzja zatwierdzająca PGON jest decyzją, na mocy której wytwórca odpadów niebezpiecznych nabywa prawo do wytwarzania do określonej ilości danych rodzajów odpadów niebezpiecznych, ich magazynowania i sposobu dalszego postępowania z nimi. Zatem właściwą podstawą do ewentualnego uchylenia tej decyzji jest art. 155 k.p.a. Uchylenie decyzji (organem właściwym jest organ administracji publicznej, który wydał decyzję, lub organ wyższego stopnia) jest możliwe w każdym czasie, o ile łącznie są spełnione przesłanki wskazane w art. 155 k.p.a. Ani przepisy ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243), ani inne przepisy nie sprzeciwiają się uchyleniu decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi. Natomiast szczegółowej analizy wymaga przesłanka, iż za takim uchyleniem przemawia interes społeczny lub słuszny interes strony.