Raport oddziaływania na środowisko dla biogazowni wraz z trzodą został uzgodniony z RDOŚ i Sanepidem - nie ma oddziaływania ponadnormatywnego, został zaopiniowany pozytywnie.

Obecnie na terenie inwestycji znajdują się stare, 40 letnie chlewnie, które mają zostać wyburzone po wybudowaniu nowych. Ze względu na protesty społeczne (nie merytoryczne, wybronione zarzuty – chodziło o emisje odorów) burmistrz odmówił wydania decyzji środowiskowej. Sprawa trafiła do SKO, który uznał odwołanie inwestora i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. Burmistrz zlecił opracowanie analizy realizacji inwestycji w innej lokalizacji będącej własnością inwestora. Z opracowania wynika, iż korzystniejszy jest wariant lokalizacyjny zaproponowany przez burmistrza. Burmistrz wysłał pismo do inwestora z "zaleceniem" zlokalizowania inwestycji na innym terenie. Nowa lokalizacja wskazana przez burmistrza (w przeciwieństwie do wnioskowanej) pozbawiona jest mediów, brak sieci wodociągowej, elektrycznej, gazowej. Doprowadzenie mediów jest ekonomicznie nieuzasadnione – trzeba byłoby przeprowadzić sieć pod autostradą (nie wiadomo, czy zarządca autostrady wyda na to zgodę). Bez dostępu do sieci nie można zrealizować inwestycji.

Czy burmistrz ma prawo nie wydać decyzji środowiskowej dla wnioskowanej lokalizacji inwestycji (pomimo że nie ma na niej oddziaływania ponadnormatywnego) i narzucić inną, teoretycznie o mniejszym oddziaływaniu na środowisko (np. z uwagi na większa odległość do zabudowy mieszkalnej)? Czy burmistrz ma prawo narzucać inną lokalizację tylko w przypadku, jeśli jest to własność inwestora? Czy burmistrz ma prawo narzucić lokalizację o gorszych parametrach dla inwestycji (brak mediów)? Czy burmistrz ma prawo narzucić lokalizację inwestycji na terenie, na którym nie ma możliwości doprowadzenia mediów?

Oodpowiedź

Burmistrz ma prawo wydać decyzję dla innej, niż wnioskowana, lokalizacji. Inwestor ma prawo nie zgodzić się na nową lokalizację, jednak w takim przypadku burmistrz wydaje odmowną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.


Burmistrz ma prawo narzucić inną lokalizację nie tylko w przypadku, gdy inwestorowi przysługuje tytuł prawny do terenu.

Burmistrz ma prawo narzucić lokalizację o gorszych parametrach dla inwestycji (brak mediów).

Burmistrz ma prawo narzucić lokalizację inwestycji na terenie, do którego inwestorowi nie przysługuje tytuł prawny.

Burmistrz ma prawo narzucić lokalizację inwestycji na terenie, na którym nie ma możliwości doprowadzenia mediów.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm.) – dalej u.o.o.ś., jeżeli z oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko (w tym także z postępowania z udziałem społeczeństwa) wynika zasadność realizacji przedsięwzięcia w wariancie innym niż proponowany przez wnioskodawcę, organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, za zgodą wnioskodawcy, wskazuje w decyzji wariant dopuszczony do realizacji lub, w razie braku zgody wnioskodawcy, odmawia zgody na realizację przedsięwzięcia.

Organ wydający decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach związany jest w tym zakresie jedynie wynikami oceny oddziaływania na środowisko, nie zaś względami praktycznymi. Teoretycznie organ ma więc prawo do narzucenia lokalizacji inwestycji, gdzie nie ma dostępu do mediów, ani nawet gdzie nie ma możliwości doprowadzenia mediów – jeżeli tylko wariant ten będzie uzasadniony względami ochrony środowiska i zdrowia ludzi. To samo dotyczy kwestii prawa wnioskodawcy do terenu, na którym ma być realizowana inwestycja. Ponieważ występując z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nie trzeba posiadać praw do terenu, na którym ma być realizowana inwestycja (może być wydanych kilka decyzji dla tego samego terenu dla różnych inwestorów; analogicznie decyzja środowiskowa nie rodzi praw do terenu, na jaki została wydana), tak też wariant lokalizacyjny narzucony przez organ właściwy do wydania decyzji niekoniecznie musi dotyczyć terenu, do którego inwestorowi przysługuje tytuł prawny.