Badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przeprowadzone w II kwartale 2014 r. wskazują, iż rynek PPP rozwija się bardzo powoli. W okresie 2012 – 2014 można mówić o endogenicznym rozwoju formuły PPP w Polsce. Badania wskazują na wzrost poziomu wiedzy o PPP wśród jednostek publicznych. Ponadto, coraz częściej w strukturze organizacyjnej podmiotów publicznych można spotkać osoby lub zespoły osób oddelegowanych do realizacji PPP, jednocześnie potrzeby inwestycyjne polskich samorządów pozostają na niezmienionym poziomie od dwóch lat.  Zatem warto zastanowić się dlaczego partnerstwo publiczno-prywatne jest nadal rzadko stosowane.

Badania PARP wskazują, że to niski potencjał jednostek prywatnych może być istotną barierą rozwojową PPP w Polsce. Duża część podmiotów prywatnych to firmy o małych zasobach kapitału. Ich potencjał do realizacji przedsięwzięć w formule PPP nie zwiększył się w ciągu ostatnich dwóch lat, co powoduje, że zainteresowanie rynkiem PPP wciąż jest mniejsze niż inwestycjami realizowanymi w sposób tradycyjny i notowany jest niewielki wzrost zawieranych umów o PPP.

Szczególnie ważne jest poznanie zagadnień związanych z finansowaniem przedsięwzięć ppp, ponieważ pozyskanie środków na ich realizację, nawet w przypadku umów już zawartych, wciąż jest bardzo trudne. Wobec doświadczeń państw, w których rynek ppp rozwija się dynamicznie warto zastanowić się nad stworzeniem  specjalnych instrumentów finansowania inwestycji infrastrukturalnych realizowanych w formule ppp. Jak zatem  pobudzić rynek PPP? Jak usprawnić system finansowania przedsięwzięć ppp i jakie instrumenty finansowe mogłyby pomóc w rozwoju tej formy współpracy przy jednoczesnym zachwianiu równowagi konkurencyjnej na rynku inwestycji publicznych?

Nad tymi zagadnieniami będą zastanawiać się eksperci:
•    Witold Grzybowski, ekspert w dziedzinie partnerstwa publiczno-prywatnego,
•    dr Irena Herbst, Prezes  Zarządu Fundacji Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego,
•    Agnieszka Kalisiewicz – ekspertka partnerstwa publiczno-prywatnego w Departamencie Instrumentów Wsparcia Ministerstwa Gospodarki,
•    Tomasz Sawicki, ekspert w Departamencie Finansowania Strukturalnego Banku Gospodarstwa Krajowego;
Debatę poprowadzi Ewa Ivanova, dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej.
Internauci będą mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w dyskusji i zadawania pytań.

Źródło: www.parp.gov.pl