Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.
Niestety nie. Ustawodawca dopuszcza taką możliwość jedynie w zakresie zmiany formy wniesionego zabezpieczenia na pokrycie roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.
Formy wnoszenia zabezpieczenia należytego wykonania umowy co do zasady są bardzo zbliżone do form wnoszenia wadium, albowiem dopuszcza się pieniądz, poręczenia bankowe lub poręczenia spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, gwarancje bankowe, gwarancje ubezpieczeniowe, poręczenia udzielane przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 275 z późn. zm.). Niewielka różnica między nimi polega na tym, iż wadium po jego wniesieniu nie może podlegać żadnym zmianom co do wybranej przez wykonawcę formy.
Przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 z późn. zm.) - dalej p.z.p. nie dopuszczają takiego rozwiązania z uwagi na potrzebę zabezpieczenia interesów zamawiającego na wypadek okoliczności wymienionych w art. 46 ust. 4a i 5 p.z.p. Jedyną dopuszczalną zmianą formy zabezpieczenia na gruncie przepisów zamówień publicznych jest zmiana formy zabezpieczenia należytego wykonania umowy, która winna być dokonana z zachowaniem ciągłości wniesionego zabezpieczenia i bez zmniejszania jej wysokości. Tym samym zmiana formy wadium jest niedopuszczalna bez względu na etap prowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.