Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.
Na wstępie wskazać należy, że wykonawcy biorący udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, zobowiązani są do przedkładania wykazów celem udowodnienia spełnienia jednego z warunków udziału w postępowaniu. Taki jest cel załączania do oferty przedmiotowych dokumentów o czym świadczy treść art. 22 i art. 25 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907) – dalej p.z.p. Wykaz powinien zatem dowodzić wyłącznie spełnienia warunku dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia i wyłącznie w takim celu jest składany. Zaznaczyć należy, że orzecznictwo KIO oraz sądów okręgowych wypracowało linię orzecznictwa, z której wynika, że dysponowanie osobami zdolnymi do wykonania zamówienia jako warunek udziału w postępowaniu nie jest tożsame z obowiązkiem wskazania w ofercie, że osoby te są przez wykonawcę zatrudniane na umowę o pracę lub zawarto z nimi umowę cywilnoprawną.
W konsekwencji zamawiający powinien dokonać konkretyzacji warunku dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia, co polega na określeniu w dokumentach z postępowania, w szczególności SIWZ, jakie osoby uznaje za zdolne do wykonania zamówienia i niezbędne z punktu widzenia jego prawidłowej realizacji. Dotyczyć to może w szczególności odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia zawodowego, posiadania kwalifikacji oraz wymaganych przepisami szczególnymi uprawnień. Zobowiązanie jedynie do dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia bez precyzowania wymogów szczególnych prowadzić może do uznania takiego warunku za niepoprawnie sformułowany. Nie będzie on zatem wywierał skutku prawnego w postaci dopuszczenia albo niedopuszczenia wykonawcy do postępowania.
Wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia zawierać może informacje dotyczące również doświadczenia tych osób, co faktycznie oznacza, że zamawiający może żądać od wykonawcy wszelkich informacji na temat doświadczenia niezbędnych do wykonania zamówienia, zgodnie z wyrokiem KIO z 13 sierpnia 2010 r. (KIO/UZP 1557/10 oraz KIO/UZP 1566/10). Przypomnieć jednocześnie należy, że według ugruntowanego poglądu w orzecznictwie KIO, wykonawca w odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia wykazu osób, w trybie art. 26 ust. 3 p.z.p., może w wykazie ująć inne osoby niż wskazane w pierwotnej wersji.