Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.

Jeśli wykonawca wpłacił w kasie zamawiającego wadium przed upływem terminu składania ofert, a pieniądze te były w dyspozycji zamawiającego (mógł nimi swobodnie dysponować) przed terminem składania ofert, to wykluczenie takiego wykonawcy z postępowania na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 2 ustawy - Prawo zamówień publicznych, będzie bezpodstawne.

Jeśli wymagane na podstawie ogłoszenia o zamówieniu oraz specyfikacji istotnych warunków zamówienia środki pieniężne były w dyspozycji zamawiającego przed upływem terminu składania ofert (na podstawie dokonanej wpłaty w kasie należącej do zamawiającego), to wykonawca wniósł wymagane wadium, jego oferta była zabezpieczona, a przez to powinna podlegać dalszej ocenie, a wykonawca nie powinien zostać wykluczony na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 2 p.z.p. Przepis ten nakazuje wykluczyć wykonawcę, gdy ten nie wniósł wymaganego wadium. Zatem wniesienia wadium w formie pieniężnej, choć nie poprzez przelew bankowy tylko poprzez wpłatę do kasy zamawiającego nie może skutkować sankcją w postaci wykluczenia, albowiem w tym wypadku mamy do czynienia tylko i wyłącznie z błędem wykonawcy w postaci skorzystania z nieznanego p.z.p. sposobu ustanowienia wadium.

Za powyższym stanowiskiem przemawia wiele orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej. W jednym z nich wskazano, że okoliczność, czy pieniądze, które zostaną zewidencjonowane na koncie zamawiającego, zostaną przekazane w drodze wpłaty gotówki w kasie banku, czy też przy wykorzystaniu polecenia przelewu, nie ma żadnego znaczenia z punktu widzenia zabezpieczenia interesów zamawiającego, tj. zabezpieczenia oferty wadium.

Istotne jest, bowiem to, iż wadium zostało wniesione w formie, która została dopuszczona na mocy przepisu art. 45 ust. 6 pkt 1 p.z.p. Sposób przekazywania pieniędzy na poczet wadium, określony w art. 45 ust. 7 p.z.p. nie może dyskwalifikować prawidłowości zabezpieczenia oferty. Z całą stanowczością należy, bowiem podkreślić, iż nie ma on wpływu na skuteczność zabezpieczenia roszczeń zamawiającego (wyrok KIO z 11 marca 2010 r. KIO/UZP 141/10). Podobnie wskazano w kolejnym wyroku Krajowej Izby Odwoławczej, gdzie stwierdzono, że, mimo że wpłata wadium gotówką w kasie zamawiającego jest formą wnoszenia wadium niezgodną z p.z.p., to zamawiający nie powinien wówczas odrzucać oferty wykonawcy. Oferta w takiej sytuacji, bowiem jest zabezpieczona. Cel wadium, zatem jest osiągnięty (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 14 lipca 2008 r. KIO/UZP 663/08).