Określając zakres obowiązku sprawozdawczego, o którym mowa w przepisie art. 98 ustawy Pzp, należy mieć na uwadze z jednej strony pojęcie zamawiającego, określone w przepisach art. 2 pkt 12 w zw. z art. 3 ustawy Pzp, z drugiej strony definicję zamówienia publicznego zawartą w przepisie art. 3 pkt 13 ustawy Pzp.
Przez zamawiającego należy na gruncie ustawy Pzp rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej obowiązaną do stosowania tejże ustawy. Katalog tych podmiotów został wskazany w przepisie art. 3 ustawy Pzp.
Z kolei zgodnie z definicją zamówienia publicznego zawartą w przepisie art. 2 pkt 13 ustawy Pzp pod tym pojęciem należy rozumieć odpłatną umowę zawieraną między zamawiającym i wykonawcą, której przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane.
Należy przy tym mieć na uwadze, iż w świetle przepisu art. 98 ust. 4 ustawy Pzp roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach obejmuje nie tylko informacje o zamówieniach publicznych udzielonych na podstawie procedur określonych w ustawie Pzp, ale również na podstawie wyłączeń obowiązku stosowania ustawy Pzp określonych w art. 4 pkt 1 – 3, 6 - 8 i 10-13 oraz art. 136 – 138 tejże ustawy.
W związku z powyższym, obowiązkiem sprawozdawczym, o którym mowa w art. 98 ustawy Pzp, objęte są wszystkie zamówienia udzielone przez zamawiającego z zastosowaniem procedur określonych w ustawie Pzp oraz zamówienia udzielone na podstawie wyłączeń obowiązku stosowania ustawy Pzp określonych w art. 4 pkt 1 – 3, 6 - 8 i 10-13 oraz art. 136 – 138 tejże ustawy.
Obowiązek ten ciąży na zamawiającym także wtedy, gdy środki finansowe przeznaczone na sfinansowanie danego zamówienia pochodzą z przyznanej mu dotacji. Należy bowiem podkreślić, iż dla ustalenia zakresu ww. obowiązku sprawozdawczego nie ma znaczenia źródło finansowania konkretnego zamówienia publicznego.
Źródło: www.uzp.gov.pl