Pytanie:
Starosta wydał pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do studni chłonnych błędnie określając w pozwoleniu warunki wprowadzania ścieków. Starosta określił warunki jak dla ścieków wprowadzanych do wody, natomiast powinien je określić dla ścieków wprowadzanych do ziemi.
Czy starosta podczas okresowego przeglądu pozwolenia może zmienić wydane w pozwoleniu warunki? Jeżeli tak, to w jakim trybie może to zrobić? Jeżeli nie, to w jaki sposób starosta może naprawić swój błąd?
Odpowiedź:
Zgodnie z zapisami art. 155 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a., decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie - za zgodą strony - uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony.
Uzasadnienie:
Jak wynika z wyżej przytoczonego przepisu, organ może zmienić swoją decyzję. Nie widzę przeszkód, aby uzyskać zgodę strony w przedmiotowym postępowaniu, mając na uwadze, że warunki wprowadzania ścieków do wód są bardziej rygorystyczne niż do ziemi. W efekcie czego pozwolenie wodnoprawne będzie określało warunki "łagodniejsze" niż przy wprowadzaniu ścieków do wód - art. 128 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod.
Akt pr. wod. nie daje organowi możliwości inicjatywy zmiany pozwolenia, chyba że w trybie naruszenia warunków pozwolenia - art. 133 pr. wod. Wobec powyższego, organ z własnej inicjatywy może wszcząć postępowanie w sprawie zmiany decyzji w związku z słusznym interesem strony. Należy poinformować stronę o "nadinterpretacji przepisu" i wystąpić o zgodę na zmianę decyzji.
W przedmiotowej sprawie nie będzie wymagane opracowanie nowego operatu, czy przeprowadzenie dodatkowych badań - wnioskuję więc, że nie będzie problemu z uzyskaniem zgody, o której mowa w k.p.a.