Pytanie:
Do starosty wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na przebudowę rowu melioracyjnego oraz odprowadzanie wód opadowych do tego rowu - będącego dopływem cieku naturalnego. W wyniku przebudowy rowu powstanie kanał, zgodnie z definicją zawartą w art. 9 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. Inwestor (gmina) wnosi, żeby powstałego urządzenia nie traktować jako kanału, ponieważ urządzenie to zaczęłoby stanowić własność Skarbu Państwa, biorąc pod uwagę zapisy art. 72 pr. wod., co mogłoby utrudnić przeprowadzenie inwestycji ze względu na konieczność uregulowania spraw własnościowych (dalsze użytkowanie i korzystanie z urządzenia).

Rów o długości ok. 550 m stanowi obecnie cześć działek prywatnych (w ewidencji starosty W, W/RVI) i ujęty jest w ewidencji urządzeń melioracji wodnych prowadzonej przez marszałka. W dołączonej decyzji o warunkach zabudowy nie ma mowy, iż w wyniku przebudowy rowu powstanie kanał, przedsięwzięcia nie zaliczono też do grupy przedsięwzięć mogących znacząco lub potencjalnie oddziaływać na środowisko na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Czy organ powinien żądać od wnioskodawcy przedłożenia decyzji środowiskowej na powstanie kanału?
Czy też sprawę powinien traktować w aspekcie wprowadzania ścieków do wód, a nie do ziemi?
Kto będzie sprawował prawa własnościowe w takim przypadku?

Odpowiedź:
Niestety, jedynym parametrem, który odróżnia rów od kanału, jest szerokość koryta w dnie. Jeżeli zatem rów zostanie poszerzony i szerokość w dnie przekroczy 1,5 m, to zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 5 pr. wod. stanie się on kanałem i organ nie ma możliwości, aby traktować go inaczej.

Z pytania nie wynika, jak znaczna będzie ta przebudowa (nachylenie skarp, poszerzenie, pogłębienie), jednak wydaje się, że ta przebudowa powinna być uwzględniona w decyzji o warunkach zabudowy, a ponadto inwestor powinien uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

Jeżeli po przebudowie kanał ten będzie służył do odprowadzania wód opadowych z terenu gminy, to prawdopodobnie przestanie pełnić funkcję urządzenia melioracji wodnych i marszałek województwa powinien ten rów wykreślić z ewidencji tych urządzeń, przy czym jeżeli tereny, przez które przepływa rów, stały się terenami zurbanizowanymi, to są podstawy do takiego wykreślenia.

Jeżeli rów zostanie wykreślony z ewidencji urządzeń melioracyjnych, to grunty niezbędne do wykonania kanału gmina będzie musiała pozyskać od dotychczasowych właścicieli. Będzie zatem właścicielem kanału i na gminie będzie ciążył obowiązek jego utrzymywania.
Odprowadzanie ścieków do kanału będzie odprowadzaniem do wód, a nie do ziemi.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów