W urzędach obowiązują zarządzenia lub regulaminy kierowników jednostek – wójtów, prezydentów miast czy wojewodów, wskazujące, którzy z pracowników mogą być kierowcami takich samochodów oraz kto może nimi jeździć jako pasażer.

Czytaj: Dymisja marszałka Sejmu i "rygorystyczna" ustawa o lotach>>
 

Do wizji lokalnych i celów gospodarczych

W Urzędzie Gminy Poraj z trzech samochodów służbowych jeden służy pracownikom do załatwiania spraw w terenie, np. wizji lokalnych z zakresu ochrony środowiska, drugi - do celów gospodarczych, a trzeci głównie na potrzeby ekip remontowo-budowlanych gminy.

-  Wewnętrzne przepisy szczegółowo określają, kto może z tych samochodów korzystać i do jakich celów. Pracownicy, którzy mogą kierować tymi pojazdami posiadają specjalne upoważnienia i ponoszą odpowiedzialność za powierzone im mienie gminne w postaci samochodu. Wyjazdy są ściśle ewidencjonowane. Nie ma więc mowy o jakichkolwiek przypadkach, żeby ktoś przewoził tymi pojazdami członków rodziny – mówi nam Andrzej Kozłowski z urzędu gminy.   

 

Zasady korzystania z samochodów służbowych w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie reguluje Zarządzenie Dyrektora Generalnego w sprawie określenia zasad korzystania ze służbowych samochodów osobowych. Obecnie Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie dysponuje 44 samochodami służbowymi, z czego cztery pojazdy przypisane są do dyspozycji kierownictwa urzędu – Wojewody, I Wicewojewody, II Wicewojewody oraz Dyrektora Generalnego.

Dla pracowników urzędu

- Zgodnie z wyżej wymienionym Zarządzeniem z samochodów służbowych mogą korzystać pracownicy urzędu – podkreśla w odpowiedzi na nasze pytanie zespół prasowy urzędu. Jak czytamy w zarządzeniu, korzystanie z samochodów podczas podróży służbowych może odbywać się wyłącznie na podstawie delegacji. Przejazd powinien odbywać się najkrótszą trasą, a wyjazdy pracowników, których trasy są zbliżone, powinny być łączone. Jeden z przepisów mówi, że nie wolno używać auta służbowego do celów prywatnych.

Urząd Miasta Gdyni posiada 32 samochody służbowe. Straż Miejska użytkuje 19 pojazdów, Biuro Ogrodnika 4, Kancelaria UMG 2, Referat Transportu Wydziału Administracyjnego, 7 jest do obsługi Kolegium Prezydentów i pracowników UM. Dziewięć samochodów przypisanych jest do poszczególnych komórek organizacyjnych i są użytkowane w godzinach pracy urzędu zgodnie z wewnętrznym regulaminem zatwierdzonym przez prezydenta miasta.

Zapytaliśmy o zakaz korzystania np. przez członków rodziny urzędnika, czy jest taki w dokumencie. - Zakazu tak sformułowanego wpisanego w regulaminie nie ma, ale korzystać z tych pojazdów mogą osoby uprawnione, a członkowie rodzin urzędników nimi nie są. Jest to jasne i zrozumiałe dla każdego – odpowiada Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.

Z dwóch samochodów funkcyjnych w Urzędzie Miasta w Sosnowcu korzystają wyłącznie prezydent i wiceprezydenci. Z samochodu transportowego mogą korzystać pracownicy w celach służbowych, m.in. wydziały kontrolujące np. Wydział Gospodarki Komunalnej. - Nie korzystają z nich rodziny prezydentów ani urzędników – mówi Krzysztof Polaczkiewicz z biura prasowego urzędu.

Czytaj też: Paliwo w służbowym samochodzie ciągle sporne>>

Wyjątkiem oficjalne spotkanie z małżonkiem

Jak nas informuje Magdalena Winiarska z Referatu Informacji Urzędu Miasta Torunia, magistrat dysponuje czterema służbowymi samochodami osobowymi. Są one wykorzystywane przez kierownictwo oraz pracowników urzędu, bez przypisania do konkretnej osoby. Nie ma uregulowań wskazujących, kto może korzystać z samochodów służbowych. - Panuje jednak zasada, że członkowie rodziny pracownika nie korzystają z samochodu służbowego. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy osoba z kierownictwa urzędu, zgodnie z zaproszeniem, udaje się na oficjalne spotkanie z małżonką lub małżonkiem – dodaje.

W Urzędzie Miasta Płocka dowiadujemy się, że magistrat dysponuje 5 samochodami służbowymi. Cztery samochody są w dyspozycji Wydziału Techniczno-Gospodarczego, jeden Referatu Rzecznika Osób Niepełnosprawnych. Za samochody służbowe odpowiadają kierowcy, zatrudnieni w Urzędzie Miasta Płocka, którzy ponoszą pełną odpowiedzialność materialną za powierzone mienie. Zasady korzystania z samochodów służbowych uregulowane są zarządzeniami prezydenta miasta.

Autostopowicz nie pojedzie

Kierowcom samochodów służbowych nie wolno zabierać autostopowiczów, wlewać i przewozić paliwa w kanistrach, przewozić materiałów niebezpiecznych. Nie wolno także użyczać samochodu służbowego osobom trzecim, ani używać go do celów prywatnych.

Zgodnie z zarządzeniem dyrektora generalnego mazowieckiego urzędu wojewódzkiego „w uzasadnionych przypadkach pracownikom urzędu może być oddany do korzystania samochód służbowy bez kierowcy”.

 

Cena promocyjna: 59 zł

|

Cena regularna: 59 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł