Czy dopuszczalne jest aby, głównemu księgowemu zatrudnionemu w gospodarstwie pomocniczym jednostki budżetowej (ośrodek kultury działający przy urzędzie miasta) bezpośrednio podlegała siostrzenica lub inny członek rodziny?

Odpowiedź

Zakaz powstawania bezpośredniej podległości służbowej dotyczy jedynie krewnych do II stopnia włącznie lub powinowatych do I stopnia włącznie oraz osób znajdujących się w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.

Pracodawcami samorządowymi są, zgodnie z art. 2 ustawy o pracownikach samorządowych .:
- urzędy marszałkowskie, starostwa powiatowe, urzędy gmin (miast),
- powiatowe oraz wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne,
- jednostki pomocnicze gmin (miast),
- gminne (miejskie) jednostki i zakłady budżetowe,
- biura i ich odpowiedniki związków jednostek samorządu terytorialnego oraz zakładów budżetowych utworzonych przez te związki,
- biurach i ich odpowiedniki jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego.

Małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do II stopnia włącznie lub powinowactwa I stopnia oraz w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli nie mogą być zatrudnieni w jednostkach samorządowych, o których mowa w art. 2 ustawy o pracownikach samorządowych , jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej (art. 26 ustawy o pracownikach samorządowych ).

Siostrzenica oraz dalsi członkowie rodziny są spokrewnieni. Zgodnie z art. 617 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej. Krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej. Stopień pokrewieństwa określa się według liczby urodzeń, wskutek których powstało pokrewieństwo.


Siostrzenica w stosunku do ciotki znajduje się w III stopniu pokrewieństwa w linii bocznej. Ponieważ u.p.s. zabrania powstawania stosunku podległości służbowej tylko do II stopnia pokrewieństwa włącznie, należy uznać, że zatrudnienie siostrzenicy na stanowisku księgowej, podległej głównej księgowej jest dopuszczalne prawnie, co nie znaczy, że z innych względów nie może spowodować w dalszej perspektywie problemów w zakresie funkcjonowania tej jednostki.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)