Sprawa dotyczy artykułu pt. Góra rodzi myszki, opublikowanego 15 grudnia na łamach www.samorzad.pap.pl. Autor przytoczył w tekście krytyczne wypowiedzi osób związanych z wdrażaniem informatycznego projektu Zintegrowanego Modułu Obsługi Końcowego Użytkownika (ZMOKU). Centrum Projektów Informatycznych uznało, że zamieszczone w artykule tezy są niezgodne z prawdą i zażądało na podstawie art. 31 Prawa prasowego opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji.

CPI zdementowało zarzut dostarczania sprzętu bez konsultacji z odpowiednimi gminami (Marcin Wolfram, informatyk Żarowa w artykule stwierdza, że wybór sprzętu jest gminom narzucony i nie posiadają one szansy wyboru). Centrum zaznacza, że każda gmina otrzymała możliwość wypełnienia dwóch szczegółowych ankiet (w I kwartale 2010 r. i w I kwartale 2011 r.), których wyniki posłużyły do oszacowania zapotrzebowania gmin na dany sprzęt. Warunkiem poprawnego przeprowadzenia wdrożenia ZMOKU było również uzupełnienie przez gminy ankiety przedwdrożeniowej udostępnionej gminom na stronie www.mojdowod.pl na początku IV kwartału 2011 r. CPI podkreśliło, iż proces wdrożeniowy odbywał się w ścisłym uzgodnieniu z gminami, przypominając jednocześnie o bezpośredniej możliwości konsultacji na poziomie gmina - jednostka centralna w ramach organizowanych przez CPI MSWiA warsztatów oraz telefonicznej linii wsparcia.

W odpowiedzi na zarzut, że dostarczony przez resort administracji sprzęt jest kiepskiej jakości i kupiony najtańszym kosztem, a co za tym idzie - w wielu urzędach nie działa, CPI przypominało, że warunkiem odbioru przez gminy sprzętu było podpisanie protokołu odbioru potwierdzającego poprawność działania przekazanego sprzętu. Centrum zapewniło także, że zamówiony w ramach doposażenia urzędów gmin sprzęt spełnia wszystkie niezbędne kryteria do obsługi oprogramowania ZMOKU, na potrzeby którego został zakupiony. Poszczególne komponenty dostarczonych urządzeń spełniły również testy wydajności.

CPI zdementował informację, zgodnie z którą nadal nie została udostępniona dokumentacja techniczna dla producentów oprogramowania aplikacji alternatywnych w stosunku do ZMOKU. Od dnia 10 października 2011 r. można ją pobrać ze stron www.cpi.mswia.gov.pl oraz www.mojdowod.pl.

Nieprawdziwa według CPI jest również Informacja, że nikt nie przewidział migracji danych z istniejących systemów USC. Wdrożenie docelowego systemu kompleksowo obsługującego Urzędy Stanu Cywilnego jest przewidziane na 2013 r. W obecnym założeniu, aplikacja USC jest przewidziana dla gmin, które nie stosowały elektronicznego systemu USC.


Źródło: www.cpi.mswia.gov.pl