Czytaj też: CEPiK 2.0: kto jest winny opóźnieniom?

24 listopada br. odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z udziałem Szymona Rumana, nowo powołanego podsekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Posiedzenie dedykowane było zaopiniowaniu pakietu rozporządzeń tzw. CEPIKowych.

Czytaj też: Powiaty: fiasko wdrożenia nowego systemu grozi paraliżem wydziałów komunikacji

Strona samorządowa rozpoczęła spotkanie od poinformowania Ministra o swoich obawach dot. wdrożenia systemu CEPIK 2.0. Przedstawiciele ZPP kolejny raz podkreślili prawdopodobne skutki braku pilotażu, szkoleń i kompleksowych testów. Argumenty ZPP spotkały się ze zrozumieniem ze strony rządowej. Minister poinformował, że przesunięcie terminu wejścia w życie CEPIK 2.0 o pół roku, zgodnie z postulatami ZPP, jest w pełni uzasadnione. Jednocześnie przedstawiciele powiatów zastrzegli, że data 4 czerwca 2016 roku jest proponowaną datą wdrożenia CEPIK 2.0, o ile prace nad systemem nie zostaną przerwane ani spowolnione.


Pomimo przesunięcia terminu rozpoczęcia funkcjonowania CEPIK 2.0, członkowie Zespołu postanowili rozpocząć prace nad projektami rozporządzeń przedłożonych przez MSW. Strona samorządowa poinformowała, że posiada szereg uwag dotyczących nie tylko samego brzmienia aktów wykonawczych, lecz również samych rozwiązań tam zaprezentowanych. Wskazano na niezgodności niektórych zapisów z ustawą. Wobec powyższego, przedstawiciele MSW zawnioskowali, by samorządowcy złożyli na piśmie komplet uwag i zaproponowali nowe brzmienia poszczególnych przepisów.
Część projektów uzgodniono z zastrzeżeniem, że jeżeli zmianie ulegną rozwiązania, mechanizmy zaproponowane przez MSW, resort dostosuje wszystkie rozporządzenia odpowiednio do tej zmiany.
Kolejne posiedzenie w przedmiocie rozporządzeń CEPIKowych zaplanowano na 2 grudnia br.

(http://wartowiedziec.org)