Gmina dotuje niepubliczną szkołę podstawową z uprawnieniami szkoły publicznej z klasami I – III i kl. "0" oraz niepublicznym punktem przedszkolnym. Do kl."0" uczęszczają 5 i 6 latki, a do punktu przedszkolnego 3 i 4-latki. Szkoła boryka się z trudnościami finansowymi z powodu małej liczby dzieci.

Czy w świetle obowiązujących przepisów możliwe byłoby zamknięcie punktu przedszkolnego, a utworzenie dodatkowego oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej dla dzieci młodszych 3 i 4 letnich?

Wtedy dotację gmina przekazywałaby w wysokości jak na oddział przedszkolny (kl. "0"), co polepszyłoby kondycję finansową tej szkoły.

Odpowiedź

Organ prowadzący powinien zlikwidować punkt przedszkolny i utworzyć oddział przedszkolny.

Uzasadnienie

Stosownie do zapisu art. 2 pkt 1 ustawy o systemie oświaty - dalej u.s.o. , system oświaty obejmuje: przedszkola, w tym z oddziałami integracyjnymi, przedszkola specjalne oraz inne formy wychowania przedszkolnego. Likwidacja punktu przedszkolnego powinna więc odbywać się na zasadach określonych w  u.s.o.  W przypadku niepublicznych punktów przedszkolnych będzie to zapis art. 84 ust. 3  u.s.o. , zgodnie z którym, osoba prowadząca szkołę lub placówkę może ją zlikwidować z końcem roku szkolnego.

W tym przypadku osoba prowadząca szkołę lub placówkę jest zobowiązana co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji zawiadomić o zamiarze i przyczynach likwidacji: rodziców uczniów, organ, który dokonał wpisu do ewidencji oraz gminę, na której terenie jest położona szkoła lub placówka. Organ prowadzący powinien więc dokonać likwidacji punktu przedszkolnego, a następnie utworzyć dodatkowy oddział przedszkolny przy szkole podstawowej. Oddziały przedszkolne przy szkole podstawowej mogą być tworzone, jeżeli statut szkoły tak przewiduje. Tak więc likwidacja punktu przedszkolnego jest możliwa z dniem 31 sierpnia 2013 r.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)