Odpowiedź
Organ prowadzący musi podjąć uchwałę dotyczącą rozwiązania dotychczasowych zespołów szkół i ze szkół wchodzących w ich skład utworzyć nowy zespół szkół.
Uzasadnienie
Rozwiązanie zespołów nie wymaga uruchomienia procedur likwidacyjnych, bowiem zgodnie z przepisami art. 62 ust. 5 ustawy o systemie oświaty - dalej u.s.o. , organ prowadzący zespół szkół może rozwiązać zespół. W przypadku rozwiązania zespołu, przepisów art. 59 u.s.o. otyczących warunków likwidacji nie stosuje się. Organ prowadzący musi podjąć uchwałę dotyczącą rozwiązania dotychczasowych zespołów szkół i ze szkół wchodzących w ich skład utworzyć dwa zespoły szkół. Połączenie szkół nie powoduje rozwiązania stosunku pracy z nauczycielami i pozostałymi pracownikami, gdyż w nowej placówce zatrudnienie znajdą wszyscy nauczyciele i pracownicy zatrudnieni w dotychczasowych zespołach szkół.
Tak więc, na zasadzie zapisu art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p., nowy pracodawca z mocy prawa wstąpi w prawa i obowiązki dotychczasowych pracodawców. Ponieważ w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)