Pytanie:
Do burmistrza wpłynęła skarga na złe przetrzymywanie zwierząt (głównie papug) w sklepie zoologicznym, zbyt małe klatki albo za dużo ptaków w klatce, za ciemno itp. Czy burmistrz może zrobić coś w tej sprawie? Czy może powinien zwrócić się do powiatowego weterynarza o opinię?

Odpowiedź:
Burmistrz może wszcząć postępowanie na podstawie art. 7 w zw. z art. 6 ust. 2 pkt 10 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 856, z późn. zm.) - dalej u.o.z.

Po wszczęciu kontroli (interwencyjnej) bez uprzedniego zawiadomienia podmiotu prowadzącego sklep zoologiczny burmistrz powinien sprawdzić, w jakich warunkach przebywają papugi i czy mają zapewnioną stałą opiekę weterynaryjną. Może również przekazać sprawę powiatowemu lekarzowi weterynarii, aby to ten organ dokonał kontroli warunków, w jakich zwierzęta przebywają, i dopiero po podjęciu ustaleń, że zarzuty są słuszne, podjąć procedurę, o której mowa w art. 7 u.o.z.

Wiąże się to jednak z zapewnieniem odebranym zwierzętom innego miejsca, w którym będą one miały odpowiednie warunki utrzymania. Może to być ogród zoologiczny (nie może to być schronisko dla zwierząt bezdomnych ani gospodarstwo rolne, z uwagi na to, że papugi nie są zwierzętami domowymi lub bezdomnymi. Należy mieć również na uwadze, że Inspekcja Weterynaryjna nie ma wytycznych, dzięki którym mogłaby oceniać warunki życia zwierząt w sklepach zoologicznych. Ich jedynym narzędziem jest sprawdzanie ich ogólnego dobrobytu i reagowanie na ewentualne skargi.

Wydając decyzje o odebraniu zwierząt przetrzymywanych w niehumanitarnych warunkach, burmistrz może je przekazać również innej osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej albo osobie fizycznej, która zapewni mu właściwą opiekę, zgodnie z art. 7 ust. 1c u.o.z.