Pytanie:
W gminie miejskiej zostało zlikwidowane przedszkole miejskie z dniem 31 sierpnia br. Gmina prowadzi jeszcze 3 przedszkola miejskie. Czy burmistrz miasta może dokonać przeniesienia pracownika /intendent/ do innego przedszkola, czy też powinien rozwiązać z nim umowę o pracę dyrektor likwidowanej placówki, a w innym przedszkolu dyrektor nawiązać nowy stosunek pracy?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 42 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) pracownika niepedagogicznego można przenieść na inne stanowisko na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Warunkiem przeniesienia jest jednak posiadanie przez pracownika niepedagogicznego odpowiednich kwalifikacji.
Aby przenieść pracownika niepedagogicznego do innej pracy nie trzeba wypowiadać mu warunków pracy i płacy. Pracodawca ma prawo przenieść go na okres nieprzekraczający w ciągu roku kalendarzowego 3 miesięcy na inne stanowisko, jeżeli jest to uzasadnione zaistniałą sytuacją w szkole np. brakami kadrowymi.
Przeniesienie nie może powodować obniżenia wynagrodzenia przeniesionego pracownika i musi odpowiadać jego kwalifikacjom. Oznacza to, że nie można powierzyć pracownikowi zarówno pracy znacząco odbiegającej od posiadanych przez niego kwalifikacji zawodowych, jak również stanowiska o większym zakresie odpowiedzialności.
W przypadku, gdy dochodzi do likwidacji przedszkola najlepszym wyjściem będzie wypowiedzieć pracownikowi z tego tytułu stosunek pracy i zatrudnić go w drugim przedszkolu na podstawie nowej umowy o pracę.
Burmistrz może przenieść pracownika do innego przedszkola
Pracownika niepedagogicznego można przenieść na inne stanowisko na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Warunkiem przeniesienia jest jednak posiadanie przez pracownika niepedagogicznego odpowiednich kwalifikacji.