Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .


Gmina jest inwestorem na terenie prywatnym, położonym wzdłuż drogi gminnej. Zamierza dokonać "utwardzenia terenu", którego celem będzie swobodne dojście do drogi publicznej.

Zdaniem organu gmina zamierza obejść prawo i na terenie prywatnym wybudować w drodze zgłoszenia chodnik, celem polepszenia komunikacji na wąskim odcinku drogi gminnej.


Czy starosta winien wnieść sprzeciw w drodze decyzji?

Odpowiedź

Istnieje podstawa do wniesienia sprzeciwu z uwagi na okoliczność, że realizacja chodnika może stanowić rozbudowę drogi publicznej, wymagającą uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (zrid) na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 687).

Uzasadnienie

Jak stanowi art. 4 pkt 6 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 260 z późn. zm.) – dalej u.d.p. chodnik to część drogi przeznaczona do ruchu pieszych. Ustawodawca traktuje chodnik jako część drogi. Drogą jest natomiast budowla wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi, urządzeniami oraz instalacjami, stanowiąca całość techniczno-użytkową, przeznaczona do prowadzenia ruchu drogowego, zlokalizowana w pasie drogowym – zob. art. 4 pkt 2 u.d.p.


Z kolei zgodnie z art. 4 pkt 1 u.d.p. pasem drogowym jest wydzielony liniami granicznymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego powierzchnią, w którym zlokalizowana jest droga, obiekty budowlane, a także urządzenia wskazane w ww. przepisie. Z powołanych przepisów wynika, że w ramach pasa drogowego zawiera się droga, drogą zaś jest chodnik.


Realizacja chodnika bez zmiany granic pasa drogowego stanowić będzie przebudowę istniejącej drogi w rozumieniu art. 4 pkt 18 u.d.p. Przebudowa drogi wymaga zaś, zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 12 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud., dokonania zgłoszenia.


Natomiast budowa chodnika zmieniająca granicę pasa drogowego stanowić będzie rozbudowę istniejącej drogi publicznej, na realizację której konieczne jest uzyskanie zrid. Zgłoszenie takiego zamierzenia powinno skutkować wniesieniem sprzeciwu w trybie art. 30 ust. 6 pkt 1 pr. bud.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .