W przypadku umów zawartych przed 1 września br., jeśli wzrost minimalnej stawki będzie miał wpływ na zwiększone koszty wykonania zamówienia to każda ze stron może pisemnie wnioskować o zmianę wysokości wynagrodzenia ze skutkiem od 1 stycznia 2017 r. Jeśli strony umowy nie zawrą porozumienia w terminie 30 dni od wystąpienia z wnioskiem to każdej z nich będzie przysługiwało prawo do wypowiedzenia umowy. Wykonawcy, którzy nie wystąpią z wnioskiem do 31 grudnia br. nie będą mogli ubiegać się o renegocjację warunków umowy i samodzielnie będą pokrywać zwiększone koszty.
Lewiatan: zamawiający muszą pamiętać o waloryzacji zawartych kontraktów >>>
Jak wskazuje mec. Tomasz Michalczyk na łamach "DGP" waloryzacja przysporzy licznych problemów praktycznych. To na wykonawcy spoczywa ciężar przedstawienia sposobu wyliczenia wynagrodzenia. Na etapie składania ofert nie ma takiego obowiązku, co prowadzić może do licznych nadużyć polegających na prowadzeniu negocjacji, mimo uwzględnienia minimalnej stawki już w pierwotnej ofercie.
Nie ma dodatkowo instrumentów prawnych, które nakazywałyby zamawiającemu wyrażenie zgody na waloryzację. W razie jej braku wykonawcy będzie przysługiwało jedynie prawo wypowiedzenia umowy lub samodzielny obowiązek pokrycia zwiększonych kosztów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej z książki | |
Zamówienia publiczne. Orzecznictwo sądów okręgowych w latach 2010-2015 z komentarzem
|