Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.
Przez oczywistą omyłkę pisarską, należy rozumieć widocznie mylną pisownię wyrazu, ewidentny błąd gramatyczny, niezamierzone opuszczenie wyrazu lub jego części. Oczywistą omyłką rachunkową będzie natomiast omyłka w przeprowadzeniu rachunków na liczbach przy obliczaniu ceny (omyłka w przeprowadzeniu działać matematycznych).
Warunkiem poprawienia tych omyłek jest ich bezsporność i oczywistość. W przypadku omyłek rachunkowych konieczne jest stwierdzenie faktu, że rzeczywiście zaistniały przy obliczaniu ceny oferty. Poprawianie innych omyłek polegających na niezgodności oferty ze siwz ma na celu dokonanie zmian w ofercie, jeżeli z okoliczności wynika zamiar złożenia przez wykonawcę oferty zgodnie z wymaganiami zamawiającego oraz poprawienie omyłki nie ingeruje w sposób istotny w treść oferty.
Nie ulega wątpliwości, że brak wpisania ceny słownie, nie można zakwalifikować jako oczywistej omyłki pisarskiej ani rachunkowej. Stąd jej analiza powinna być dokonana pod kątem, czy można ją zakwalifikować jako inną omyłkę polegającą na niezgodności oferty z siwz, niepowodującą istotnych zmian w treści oferty, zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907).
W jednym z wyroków Krajowej Izby Odwoławczej stwierdzono, że poprawianie innych omyłek ma na celu w szczególności poprawianie błędów, które mogą pojawić się w trakcie sporządzania kosztorysu ofertowego. Dopuszczalne wydaje się dokonanie zmian, jeżeli z okoliczności wynika zamiar złożenia przez wykonawcę oferty zgodnie z wymaganiami zamawiającego oraz poprawienie omyłki nie ingeruje w sposób istotny w treść oferty (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 26 maja 2009 r. (KIO/UZP 634/09)).
Jednak należy wskazać, że poprawienie tej omyłki istnieje tylko w sytuacji, kiedy zamawiający posiada wszystkie niezbędne dane do dokonania poprawy kosztorysu, w związku z czym nie dochodzi w sposób istotny w ingerencję w treść oferty. Co powoduje, że jeżeli zamawiający nie posiada wszystkich niezbędnych danych do dokonania poprawy kosztorysu, w związku z czym musiałby w sposób istotny ingerować w treść oferty, nie może dokonać poprawienia tej omyłki na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 3 p.z.p.
Biorąc pod uwagę powyższe, można zakwalifikować brak wpisania ceny słownie jako inną omyłkę polegającą na niezgodności oferty ze siwz. Tego typu omyłka jest typową omyłką, która zdarza się w trakcie przygotowania oferty. Często wynika z pośpiechu. Jeśli na podstawie oferty wiadomo jaka jest cena i na jej podstawie bez dopytywania się wykonawcy, można dokonać poprawienia oferty w tym zakresie, nie ingerując w jej treść - to taką omyłkę można poprawić.