Od 19 października 2014 r. obowiązuje znowelizowany art. 8 ust. 3 p.z.p., który stanowi, iż wykonawca może zastrzec w terminie składania ofert poufność informacji, o ile udowodni, że stanowią one w istocie tajemnicę przedsiębiorstwa.
Wykonawca musi wykazać, że informacje są tajemnicą przedsiębiorstwa >>>
Jak czytamy w "DGP", nowa regulacja doczekała się pierwszej interpretacji KIO. Izba zajmowała się sprawą, gdzie jeden z wykonawców składając ofertę, zastrzegł jej część powołując się na tajemnicę przedsiębiorstwa. Nie wykazał on jednak zasadności tego zastrzeżenia. W efekcie, zamawiający odrzucił ofertę a wykonawca wniósł odwołanie.
Skład orzekający uznał, że nie było podstaw do odrzucenia oferty. Wskazał również, że jeśli wykonawca w stosownym czasie nie wykazał, że zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, to bezpowrotnie stracił taką możliwość. Nie można bowiem donieść dokumentów, które uzasadniają utajnienie oferty a to oznacza, że jest ona jawna.
Nie można zastrzec całej treści odwołania jako tajemnicy przedsiębiorstwa >>>
Zamawiający musi badać skuteczność zastrzeżenia poufności, ale nie ma obowiązku sam tego weryfikować. Mówiąc wprost, jeśli wykonawca nie dołączy nie później niż w terminie składania ofert dowodów potwierdzających, że rzeczywiście zastrzeżone informacje stanowią są tajemnicą przedsiębiorstwa, to po prostu należy ofertę odtajnić.
Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 2 marca 2015 r. (KIO 279/15).
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna