Pracownik samorządowy pracował 4 lata w urzędzie. W dniu 2 kwietnia 2012 r. otrzymał wypowiedzenie warunków pracy, pracownik odmówił przyjęcia nowych warunków pracy (zmiana stanowiska z zastępcy dyrektora na kierownika działu, uległa zmiana dodatku funkcyjnego pozostałe składniki pozostały bez zmian). Nadmienić należy, że nie ma innych przypadków wypowiedzeń w zakładzie.
Czy pracownik nabędzie prawo do odprawy, w przypadku rozwiązania z nim stosunku pracy, w związku z odmową przyjęcia zaproponowanych nowych warunków?
Jaki tryb i podstawę prawną wpisać w świadectwie pracy?
Odpowiedź
Pracownik nie ma prawa do odprawy. Jeżeli nawet przyczyną była reorganizacja, to odmowa przyjęcia nowych warunków jest bezzasadna. Jako podstawę prawną należy wpisać w pkt 3a wzoru świadectwa pracy:
"a) ... rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę, art. 30 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. w zw. z art. 42 § 1 i art. 42 § 3 k.p."
Uzasadnienie
Pracownik nie ma prawa do odprawy. Przysługuje ona bowiem tylko w razie rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników, z przyczyn niedotyczących pracowników (ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz. U. Nr 90, poz. 844 z późn. zm. - dalej u.s.z.r.).
Warunkiem stosowania u.s.z.r., zarówno przy zwolnieniach grupowych, jak i indywidualnych jest konieczność rozwiązania przez pracodawcę stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Ustawa ta znajdzie zastosowanie także wtedy, gdy pracodawca z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych itp. wypowie warunki pracy i płacy, a pracownik odmówi przyjęcia nowych warunków i umowa o pracę rozwiąże się. Jednakże, jeżeli pracownik bezzasadnie odmówi przyjęcia nowych warunków, wówczas ustawy nie stosuje się i pracodawca nie musi wypłacić odprawy.
Wynika to z tego, że wówczas przyczyny niedotyczące pracowników nie są wyłącznymi przyczynami rozwiązania stosunku pracy (wyrok SN z 7 lipca 2000 r., I PKN 728/99, OSNAPiUS z 2002 r., Nr 2, poz. 40). Będzie tak wtedy, gdy z uwagi na interes pracownika i pracodawcy oraz rodzaj i charakter zaproponowanej pracy w zasadzie można oczekiwać, że pracownik przyjmie zaoferowane mu nowe warunki.