W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących gminy Ostrowice w województwie zachodniopomorskim. Według posłów likwidacja gminy Ostrowice jest precedensem i należy przeprowadzić ją w sposób najmniej dotkliwy dla mieszkańców. Wszystkie kluby opowiedziały się za dalszym procedowaniem projektu.
Bezprecedensowość spowodowała konieczność uregulowania ustawowego
Michał Jach z PiS powiedział, że wolna Polska nie zna przypadków, żeby z jakiś powodów nastąpiła likwidacja gminy. – Musimy odwołać się do ekstraordynaryjnych rozwiązań – dodał.
Wskutek patologicznych decyzji w gminie doszło do tego, że nie ma innego rozwiązania niż likwidacja jednostki. Już w 2010 roku MSWiA otrzymało informacje dotyczące gminy z podstawami do powołania zarządu komisarycznego. – Od 2010 r. zadłużenie tej gminy przyjęło postać lawinową – podkreślił.
Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA zauważył, że bezprecedensowość przypadku spowodowała, że konieczne jest jego uregulowanie ustawowe. Dodał, że gminy, które przejmą terytorium, nie będą przejmowały odpowiedzialności za długi gminy Ostrowice.
- Skarb Państwa nie przejmuje długu, tylko zobowiązania, pierwszeństwo będą mieli wierzyciele, którzy w ciągu 3 miesięcy zgłoszą swoje wierzytelności – podkreślił. Przeniesienie mienia na gminy nastąpi 1 stycznia 2019 r. Projekt zawiera m.in. szczegółowe przepisy przejściowe dotyczące sprawozdań, subwencji, dochodów z tytułu wpływów z PIT.
Nie będzie wyborów na wójta nieistniejącej gminy
Projekt zakłada, że organy gminy Ostrowice zostaną rozwiązane oraz wygasną mandaty wójta i radnych. Wybory do organów gminy lub gmin, których terytorium zostanie powiększone w wyniku zniesienia gminy Ostrowice, odbędą się łącznie z wyborami samorządowymi w 2018 roku. - Zostanie wybrana nowa rada powiększonych już gmin, która rozpocznie działalność z dniem pierwszej sesji, która zostanie zwołana po nowym roku – wyjaśnił wiceszef MSWiA.
Andrzej Halicki z PO powiedział, że nie może być tak, że ludzie będą wybierali wójtanieistniejącej gminy.
Jak wyjaśnił Paweł Szefernaker, kadencja obecnie funkcjonujących organów zostanie przedłużona do końca roku, potem zostaną przeprowadzone wybory „tak, żeby nie było dodatkowych kosztów”, już do organów powiększonych gmin.
Zarząd komisaryczny w gminie Ostrowice został ustanowiony na maksymalny okres dwóch lat, który upływa 26 października 2018 roku. Przepisy stanowią także, ustaw wchodzi w życie 14 dni po uchwaleniu, a skutki będą od nowego roku. Zakłada się, że komisarz będzie wykonywał swoje zadania do 31 grudnia 2018 r. - Do obecnej gminy Ostrowice wybory nie będą już przeprowadzone – podkreślił wiceminister.
Zadłużanie jest powszechnym problemem
Jak powiedział Paweł Szefernaker, problem zadłużania się gmin w instytucjach parabankowych jest powszechny i MSWiA widzi
potrzebę przygotowania rozwiązań systemowych.
- Coraz bardziej powszechne jest zadłużanie się gmin, MSWiA przygotuje więc w porozumieniu z resortem finansów specjalne rozwiązania i mechanizm przeciwdziałający zadłużaniu ponad pewną kwotę – zapowiedział.
Nie wiadomo jeszcze, czy gminę Ostrowice przejmie jedna gmina czy kilka gmin. Okaże się to po konsultacjach w Drawsku Pomorskim, Złocieńcu i Ostrowicach z mieszkańcami. Wydane będzie w tej sprawie rozporządzenie Rady Ministrów. - Rząd ma świadomość szczególnej sytuacji w powiecie drawskim – podkreślił Paweł Szefernaker.
Sejm skierował projekt do rozpatrzenia do komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz do komisji samorządu i polityki regionalnej. Sprawozdanie ma być przedstawione do 2 lipca.