Badanie ma odpowiedzieć na pytanie, czy średnie miasta mogą być centrami nowoczesnych usług dla biznesu. Resort zapowiada też, że wkrótce ruszą inne udogodnienia w ramach Pakietu dla średnich miast.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju od ponad roku realizuje „Pakiet dla średnich miast”. Takich miast jest w Polsce 255. Jak pokazały wyniki badania Polskiej Akademii Nauk, prawie połowa z nich (122) traci swoje funkcje społeczne i gospodarcze. Oznacza to, że nie są lub wkrótce nie będą dobrymi miejscami do życia.

Atrakcyjność inwestycyjna

- Mamy w pakiecie szereg konkretnych rozwiązań, które pomogą rozruszać lokalne gospodarki. Jednym z nich jest włączenie miast w rosnący sektor usług biznesowych - mówi wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

Jak twierdzi resort, pierwszym krokiem powinna być solidna diagnoza, dlatego zdecydowano się wykonać badanie, które pokaże, co może być motorem rozwoju 35 miast i odpowie na pytanie, czy mogą być to usługi dla biznesu.

Badanie na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju wykona Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL). Efektem badania będzie 35 kompleksowych portretów średnich miast i informacja, m.in. jakie są dostępne zasoby kadrowe, jakich absolwentów kształci uczelnia i jakie znają języki, jaka jest dostępność powierzchni biurowej i inwestycyjnej oraz jakie są koszty pracy. Wnioski pozwolą wypracować rekomendacje dla poszczególnych miast.

Badanie zakończy się jesienią. Do diagnozy zostały wybrane te miasta, w których znajdują się państwowe wyższe szkoły zawodowe.

Mniejsze też mogą

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce szybko rośnie. Zgodnie z danymi ABSL od początku 2017 roku do końca I kwartału 2018 roku powstało 91 nowych centrów usług dla biznesu. Zatrudnienie w tym sektorze na koniec I kwartału osiągnęło poziom 279 tysięcy osób. Eksperci szacują, że w 2020 roku może być ich nawet 340 tysięcy. Niemal połowa działających w Polsce centrów świadczy usługi globalnie.

Do tej pory największe firmy z tego sektora rozwijały się głównie w dużych miastach, na przykład w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku. Mniejsze miasta też mają swoje sukcesy, np. Elbląg z amerykańskim kapitałem Computer Sciences Corporation, zatrudniającym specjalistów w branży IT,  czy Piła, w której oddział rozwinęła polska firma branży informatycznej STX Next. 

Konin został wybrany na kolejną lokalizację przez firmę Arvato Services Polska, działającej w branży usług telemarketingowych, a w Koszalinie kilka lat temu zainwestowała firma z branży IT - Transition Technologies.

Lista 35 miast objętych badaniem dostępna jest TUTAJ